Wody Polskie podpisały umowę na renowację zabytkowego budynku na ul. Kolumba w Szczecinie na potrzeby nowej siedziby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Obiekt wchodzi w skład tzw. Szczecińskiej Wenecji – fabrycznego kompleksu z XIX wieku ulokowanego bezpośrednio nad Odrą. Rewitalizacja nie tylko zapewni komfortowe warunki pracy dla pracowników gospodarki wodnej, ale będzie też pierwszym krokiem dla odtworzenia dziedzictwa historyczno-kulturowego i potencjału turystycznego szczecińskiej części odrzańskiego szlaku wodnego.

Uroczyste podpisanie umowy miało miejsce 11 maja 2023 roku podczas rejsu w rejonie Szczecińskiej Wenecji z udziałem Wiceministra Infrastruktury Marka Gróbarczyka i Prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia. Inwestycja o wartości ponad 40 mln zł zostanie ukończona w listopadzie 2025 roku.

Na wodach śródlądowych Szczecińskiego Węzła Wodnego znajdują się perły architektoniczne, które czekają na renowację. Wody Polskie nie raz udowodniły, że są skuteczne w realizacji inwestycji, dlatego jestem przekonany, że już wkrótce nasze działania przywrócą te zabytkowe miejsce mieszkańcom i turystom – powiedział Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś.

Rewitalizacja Szczecińskiej Wenecji to nasze honorowe zobowiązanie. To prawdziwe wodne centrum Szczecina, które powinno stać się wizytówką miasta. Dziś podpisujemy umowę na renowację budynków. Rozpoczyna się nowy czas dla tego miejsca – podkreślił Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Inwestycja zakłada opracowanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę i na jej podstawie wykonanie robót budowlanych, w tym:

  • uzyskanie wszelkich niezbędnych zgód i uzgodnień, oraz materiałów wymaganych do projektowania i zatwierdzenia projektu,

  • opracowanie kompletnej wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej,

  • kompletne i kompleksowe roboty budowlane wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu oraz stosowną infrastrukturą techniczną.

Zadanie obejmie działania polegające na przebudowie, nadbudowie i ewentualnej ograniczonej rozbudowie, pofabrycznego budynku biurowo-magazynowego na siedzibę PGW WP RZGW Szczecin, wraz z kompleksowym zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą zewnętrzną i wewnętrzna. Nowa siedziba zapewni miejsca pracy dla około 120 pracowników.

Fv2qLw5aQAIPUAL

Fv1jPTYWYAAIQxT

Podpisanie umowy. Fot. Wody Polskie

Nowa siedziba RZGW w Szczecinie szansą na rozwój turystyczny regionu

Szczecińska Wenecja jest jednym z najbardziej urokliwych industrialnych lokalizacji w mieście. Położona blisko centrum miasta, wzdłuż Odry, jest obowiązkowym punktem wycieczek, a także wypraw kajakowych. Jej historia sięga początków XIX wieku, kiedy powstała ulica Kolumba.

Dzisiaj widok wystających prosto z wody kamienic i budynków fabrycznych z czerwonej cegły, powstałych na przełomie XIX i XX wieku, przywołuje na myśl skojarzenia z krajobrazem słynnego włoskiego miasta. Jeszcze 100 lat temu to miejsce tętniło życiem – idealne położenie przy samym korycie Odry wykorzystywano do transportu rzecznego na potrzeby rozwoju produkcji i handlu. Niestety zniszczenia w czasie II wojny światowej oraz późniejsze zaniedbania doprowadziły do dewastacji tej części miasta.

Obecnie Wody Polskie chcą przywrócić dawny blask Szczecińskiej Wenecji i nawiązać do jej żeglugowych tradycji. Nowa siedziba RZGW będzie ważnym punktem na mapie miasta – miejscem nie tylko pracy, ale też edukacji wodnej oraz przestrzenią dla kół dyskusyjnych zajmujących się gospodarką morską i strefą artystów zaangażowanych w kulturę marynistyczną. Miastotwórczy charakter inwestycji pozwoli dać impuls do odtworzenia turystycznej perły Szczecina i przyciągnięcia osób zainteresowanych postindustrialnym i wodniackim dziedzictwem historyczno-kulturowym.

wizualizacja5 2nowe