Dzień Ziemi jest doskonałą okazją by przypomnieć, że bez wody nie ma życia na naszej planecie. Kluczowe jest dbanie o czyste wody – z korzyścią dla nas i środowiska naturalnego. Rzeki i jeziora są dla nas ważne, dlatego chętnie angażujemy się w akcje sprzątania. W ramach kampanii „Wody to nie śmietnik!” tylko w ostatnim czasie uprzątnęliśmy w całej Polsce masę odpadów pozostawionych przez nieodpowiedzialnych ludzi. Pamiętajmy by zabierać ze sobą śmieci i nie robić z wód wysypiska! Dajemy przykład dobrą postawą!

Zanieczyszczenie wód w Polsce jest poważnym problemem, na co wskazują choćby dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które mówią że co trzecia rzeka w naszym kraju jest w złym stanie ekologicznym. Decydujący wpływ na czystość wód mamy my sami – kiepska jakość wód w rzekach i jeziorach nieodłącznie łączy się z działalnością człowieka. Przykładem są dzikie wysypiska, które negatywnie wpływają na ekosystem i finalnie nas samych, gdyż też jesteśmy częścią ekosystemu. Nasz problem jest poniekąd „międzynarodowy”, gdyż co drugi śmieć dryfujący w Bałtyku wpływa do niego siecią rzek, a aż 80% zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego pochodzi z lądu! Czy można coś z tym zrobić? Można! Przykład dają nasi Pracownicy, którzy w ramach kampanii „Wody to nie śmietnik!” angażują się w akcje sprzątania w całej Polsce.

www wspolnie przyspieszmy 

Pomorze w sprzątaniu pomoże!

Ponad 100 osób nad Słupią wyprawiło prawdziwą imprezę dla rzeki – oczyściło ją z ogromu śmieci, które ledwo zmieściły się do trzech dużych kontenerów! Akcja sprzątania z udziałem wolontariuszy, przedstawicieli szeregu instytucji i młodzieży odbyła się w ramach ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka. Jesteśmy dumni, że Pracownicy Wód Polskich też dołożyli swój wkład do czystszej Słupi. Nadmorski wypoczynek będzie teraz o wiele przyjemniejszy!

Na Pomorzu hucznie świętowaliśmy też Światow Dzień Ziemi, który był świetną okazją do zorganizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcji zbierania śmieci na terenach nadwodnych i rzekach. Nasi Pracownicy włączyli się w sprzątanie rzeki Tugi, a także wspólnie z leśnikami - Pasłęki. Akcja „Wielkie sprzątanie” objęła zbiornik Pierzchały oraz rzekę Pasłękę od zbiornika do Zalewu Wiślanego, uczestniczyło w niej blisko 400 wolontariuszy! Zebrano ponad 1000 worków, a wstępne szacunki mówią o dwóch tonach śmieci. Przy naszej współpracy młodzież ze szkoły w Rybnie posprzątała tereny wokół jeziora Zarybinek, a uczniowie szkół podstawowych z Ostródy - jezioro Drwęckie i rzekę Drwęcę.

20230415 103932

Sprzatanie Tugi

 

Podlaskie rzeki – czyste z natury

Północno-wschodnia część Polski kojarzy nam się z prawdziwą ostoją przyrody – i niech tak zostanie. Osobom, które o tym zapominają, przypominamy – wody to nie śmietnik – i dajemy dobry przykład. Ponad 80 osób – zaangażowanych mieszkańców, przedstawicieli stowarzyszeń, a także Pracowników Wód Polskich – włączyło się do akcji sprzątania rzek Narew i Omulew. Oczyściliśmy koryta i brzegi obu rzek z łącznie 2 ton odpadów! To świetny wynik, choć jednocześnie martwi, że ktoś wcześniej wyrzucił to do naszych wodnych oaz przyrody.

Apelujemy do wszystkich użytkowników terenów nadwodnych, aby po spędzonym czasie nad akwenami zabierali ze sobą wszystkie puste opakowania – butelki szklane, plastikowe czy reklamówki - są najczęściej zbieranymi odpadami. Brzegi rzek i jezior nie są miejscem do utylizacji zużytych opon samochodowych, czy wyrzucania starych i połamanych tapczanów i kanap. Worki pełne śmieci, które znaleźliśmy nad wodą powinny trafić do zakładu utylizacji odpadów - nie nad rzekę! Wszyscy dbajmy o czystość w swoim najbliższym otoczeniu, głównie o miejsca odpoczynku nad wodą. Idąc na spacer warto wziąć ze sobą worek na śmieci lub reklamówkę i zebrać napotkane po drodze śmieci.

341356562 905036174042452 4927152720096742811 n

341475942 984126309243811 1346952653437815827 n

 

Wody rzeki Bystrzycy znów bystre

Co słychać na Dolnym Śląsku? Dużo dobrego, gdyż z nad rzeki Bystrzycy zniknęło śmietnisko, które szpeciło okolicę. Członkowie Stowarzyszenia Podróżników Tu i Tam, mieszkańcy Domanic, przy współudziale przedstawiciela Dolnośląskich Zespołu Parków Krajobrazowych i pracowników Wód Polskich – łącznie 30 osób wysprzątało obszar przylegający do rzeki Bystrzycy, wpływającej do Zbiornika Mietków. Podczas zaledwie kilku godzin trwania akcji zebrano kilka metrów sześciennych śmieci! Wśród odpadów znalazły się nawet telewizor, tapicerka samochodowa czy opony, nie brakowało również szklanych i plastikowych butelek, które w czasie wielu tego typu działań masowo znajdujemy nad brzegami rzek. Po sprzątaniu był czas na zabawę z edukacyjnym kołem fortuny i drobnymi upominkami dla osób, które wykazały się wiedzą o szeroko rozumianej gospodarce wodnej.

Nasi Pracownicy, we współpracy z samorządem jeleniogórskim, wzięli również udział w sprzątaniu rzeki Bóbr. Podczas akcji zebraliśmy kilkaset worków o pojemności 120 litrów, co szacunkowo daje kilkaset kilogramów śmieci, w tym w szczególności opony, gruz, opakowania po olejach samochodowych, części od aut oraz niezliczoną ilość plastikowych i szklanych butelek. W Nowej Soli zaś, uczniowie szkoły podstawowej wspólnie z nami uprzątnęli teren przepompowni ze śmieci, dając tym samym wzorcowy przykład i wpisując się w założenia kampanii  "Wody to nie śmietnik".

Na Dolnym Śląsku wysprzątaliśmy również Nysę Kłodzką, Zbiornik Otmuchów i Zbiornik Kozielno. Zapraszamy do przeczytania relacji! https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/1951-wielkie-sprzatanie-zbiornikow-kaskady-nysy-klodzkiej-z-udzialem-pracownikow-wod-polskich

4 2

1 3

SprzatanieBorowegoJaru2023 

Sprzątamy śląskie ostoje przyrody

Pracownicy Wód Polskich zaangażowali się w sprzątanie Zbiornika Kuźnica Warężyńska w ramach corocznej akcji „Sprzątamy dla Polski”. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Warto wspomnieć, że akwen pełni istotną rolę na mapie przyrodniczej Śląska. Jest jednym z niewielu obszarów tak cennych środowiskowo w województwie, który ze względu na obecność i gniazdowanie wielu gatunków ptaków, został objęty ochroną programu NATURA 2000. Co więcej, urozmaicona linia brzegowa i bliskość natury, sprawiają że zbiornik cieszy się dużą popularnością wśród osób ceniących rekreację wodną. Ponadto, jest to miejsce popularne szczególnie wśród rowerzystów, którzy mogą poruszać się po nowopowstających ścieżkach. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy wspólnie zadbać o tę wodną perłę na mapie Śląska!

Wspólny wysiłek zaowocował zebraniem 240 wypełnionych odpadkami worków na śmieci. Z dużą satysfakcją odnotowujemy jednak fakt, że regularnie podejmowane przez Wody Polskie w Gliwicach inicjatywy porządków na obszarach wodnych przynoszą rezultaty. Tym razem zebranych śmieci było już bowiem zauważalnie mniej. Mamy nadzieję, że po planowanych na zamknięcie sezonu letniego na tym akwenie wspólnych porządkach zaobserwujemy podobną tendencję.

Z okazji świętowanego corocznie 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi, przez najbliższy weekend, ale także w późniejszym okresie, podobne akcje będą realizowane na terenie wielu gmin na obszarze administracyjnym Wód Polskich w Gliwicach. Przeprowadzone zostaną m.in. w gminach Bestwina i Bukowno, ale także w Sołectwie Rybna na Opolszczyźnie. Sprzątać teren nad rzekami i zbiornikami będą społecznicy i wolontariusze, wędkarze i wodniacy, którym już teraz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

IMG 20230421 WA0045

 

Małopolskie zbiorniki to nie śmietniki

Wspólnie z lokalnymi samorządami – Gminami Mucharz i Stryszów – Pracownicy Wód Polskich zaliczyli wiosenną akcję sprzątania brzegów Zbiornika Świnna Poręba.  Podobnie, jak przy każdej tego typu akcji, i tym razem ze sprzątanych miejsc zebrano ogromne ilości odpadów.  W ponad trzystu workach znaleźć można było niezliczone ilości zapalniczek, butelek, opakowań po kosmetykach, żywności, odzieży, czy zabawek! Zostawiamy za sobą czystsze wody, mając nadzieję, że zaśmiecający porzucą swoje dawne złe nawyki i wejdą na drogę dbania o środowisko naturalne w swojej okolicy.

20230414 093731

20230414 101934

20230414 094603 

Sprzątaliśmy podkarpackie rzeki z mocnym wsparciem samorządów

Pracownicy Wód Polskich w Rzeszowie stanęli przed dużym wyzwaniem wysprzątania górskich potoków i zbiorników. Na szczęście mogliśmy liczyć na pomoc samorządów. Razem dokonaliśmy wielkich czynów na rzecz czystszego środowiska naturalnego na Podkarpaciu!

Razem z Gminą Dukla wysprzątaliśmy brzegi potoku Dukiełka. Efekty? Prawie 40 worków śmieci, a także odpady wielkogabarytowe – telewizor, umywalka, a nawet wózek na zakupy jednego z popularnych dyskontów spożywczych. Mają rozmach zaśmiecający! Włączyliśmy też w oczyszczanie potoków Iwoniczanka i Lubatówka. Wspólnie z Gminą Iwonicz-Zdrój, a także młodzieżą szkolną i mieszkańcami gminy, zebraliśmy 45 worków odpadów zmieszanych, szkła i plastiku - blisko 6m3 śmieci! Z kolei we współpracy z Gminami Besko i Rymanów posprzątaliśmy strome brzegi Zbiornika Wodnego Besko. Pomimo trudnego terenu udało nam się oczyścić 2,5-kilometrowy odcinek i zebrać ponad 17 m3 odpadów! Wiele śmieci zebraliśmy również nad Wisłokiem podczas akcji "Krosna Wiosną". Na Podarpaciu działo się jeszcze więcej o czym przeczytacie w artykule: https://rzeszow.wody.gov.pl/aktualnosci/1542-sprzatamy-i-pamietamy-ze-wody-to-nie-smietnik 

FtrXb tWIAA0ubi

20230413 113115 mae

FuFXycmWIAUlxFi

342781512 1295508438012805 5785867995930444481 n

342809056 1927444010981835 1854204525344881226 n

342813312 1456062128259669 8762829452479542199 n 

Weekend nad Bugiem bez śmieci

Operacja Czysta Rzeka zawitała również na Mazowsze i tutaj Pracownicy Wód Polskich także chętnie włączyli się do akcji. Tym razem padło na rzekę Bug w Wyszkowie. Oba brzegi Bugu zostały starannie wysprzątane. Apelujemy do nadrzecznych bywalców, aby tak zostało! 

Ft uGPgXgAIiySO

Ft uGPNWcAIJGmH

 

Wióry wysprzątaliśmy, zbiornik zwiedziliśmy

Na Ziemi Świętokrzyskiej posprzątaliśmy okolice Zbiornika Wodnego Wióryosprzątaliśmy okolice Zbiornika Wodnego Wióry, w czym nieocenioną pomoc nieśli nam przedstawiciele sprzątaniu PZW Kielce Okręg Pawłów oraz uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej Specjalnej "Promyk" oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym. Po wspólnym sprzątaniu nasi Pracownicy zorganizowali ognisko dla wszystkich uczestników. W ramach edukacji wodnej uczniowie zwiedzili również obiekt hydrotechniczny Wióry, dzięki któremu poznali jego zastosowanie.

342778032 747382117099515 1398537916710573431 n 342801747 632099205436908 8170591370138475501 n

 

Jak Dzień Ziemi, to tylko nad Notecią!

Za nami wiosenne sprzątanie Noteci! W Dzień Ziemi razem z harcerzami, kajakarzami i żeglarzami przemierzyliśmy brzegi i nurt Noteci, by oczyścić ją ze zbędnych śmieci! Mieliśmy zaszczyt patronować całej akcji, którą wsparło kilkanaście różnych instytucji. Pozytywnie zaskoczyła nas rekordowa frekwencja - w akcji wzięło udział ponad 200 osób! Zebraliśmy kilkadziesiąt worków ze śmieciami, jak i śmieci wielkogabarytowe. Noteć znowu jest lżejsza o parę ton odpadów. Wśród "skarbów" m.in. figurki ogrodowe, wózek dziecięcy, stary telewizor, rolki, łatwopalne substancje, fotelik samochodowy czy duży fotel pokojowy. Po kilku godzinach ciężkiej pracy na uczestników czekała darmowa, harcerska grochówka, a potem zabawy, gry i konkursy zapewnione m.in. przez PGW WP RZGW w Bydgoszczy. Uczestnicy losowali pytania na kole fortuny, odpowiadali i dzięki swojej wiedzy wygrywali gadżety oraz nagrody od Wód Polskich. Oprócz tego dla dzieci i młodzieży przygotowane były: ścianka wspinaczkowa, malowanie muralu, stoisko Straży Miejskiej w Inowrocławiu, harcerskie animacje i inne.

Wiosenne Sprztanie Noteci 2023 1

343091433 1242155389739471 4743208277429476783 n

342911126 249100690904246 4650551075265710249 n

 

Warta czystych wód warta

W Dzień Ziemi Byliśmy aktywnie także nad jeziorem Ślesińskim. Dużo się działo - z korzyścią dla środowiska naturalnego! Za nami akcja sprzątania Prosny i Kanału Rypinkowskiego w Kaliszu. Nasi Pracownicy oczyścili wodne arterie miasta z 15 worków szkła, 17 plastiku i 5 worków odpadów zmieszanych! Pracownicy Wód Polskich podczas  sprzątania w okolicach Jeziorska, odkrywali w terenie same smutne niespodzianki - zebrali 26 worków o poj. 120 litrów! Byliśmy aktywnie także nad jeziorem Ślesińskim, gdzie pomoc w sprzątaniu okazali nam samorządowcy, a także dzieci!

FuPS srX0AErlPw

FuPvrvpXoAkTN52

342993307 244613161435578 4501574781653142522 n

342863706 1864865183868086 606617350131652490 n

 

Współpraca to podstawa – wspólnie działamy dla czystych wód

Głównym przesłaniem kampanii „Wody to nie śmietnik” jest zmiana społecznych postaw – po prostu, by nie zaśmiecać i nie zanieczyszczać wód! Wierzymy, że dzięki dalszej edukacji, wspólnemu zaangażowaniu i podejściu, że woda jest dobrem każdego z nas, o które należy dbać, uda nam się poprawić stan naszych wód.

O akcjach sprzątania możemy powiedzieć wiele, bo to my - Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbieramy setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu. Na szczęście nie jesteśmy w tym sami, gdyż możemy liczyć na nieocenione wsparcie świadomych mieszkańców, wolontariuszy, miejscowych samorządów, szkół, organizacji społecznych i instytucji państwowych. Szczególnie cieszy nas aktywna postawa dzieci i młodzieży, zaangażowanych w program edukacyjny Wód Polskich pn. „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.

Tylko w ubiegłym roku samodzielnie zorganizowaliśmy około 100 akcji sprzątania, szczególnie na południu Polski, gdzie w większej skali zmagamy się z problemem zaśmiecania. Włączyliśmy się też w 30 akcji społecznych – z chęcią uczestniczymy w pozytywnych inicjatywach, a także udzielamy niezbędnego wsparcia m.in. z zakresu dostarczenia niezbędnych materiałów – rękawic, czy worków. Nasi „Aktywni Błękitni” uczestniczyli w ponad 150 akcjach, co jest świetnym wynikiem! To ważne, gdyż troska o lokalne rzeki i jeziora buduje wspólnotę oraz poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest nasza planeta.

A jakie rzeki i jeziora oczyściliśmy z zalegających śmieci? Było tego naprawdę sporo, ale postaramy się wymienić choć część z nich!

Wysprzątaliśmy rzeki: Bargłówkę, Barycz, Białą Przemszę, Białą, Białuchę, Biebrzę, Dłubnię, Drwęcę, Drwinkę, Ełk, Kaczawę, Kamienicę, Kuroch, Łynę, Motławę, Narew, Noteć, Nysę Kłodzką, Odrę, Omulew, Pełcznicę, Pisę, Prądnik, Prosnę, Redę, Rudawę, Sąsiecznicę, Serafę, Słupię, Sołę, Sopot, Szreniawę, Sztołę, Ślęzę, Tanew, Tugę, Wartę, Widawę, Wilgę, Wisłę, Wisłok i szereg potoków oraz kanałów! Posprzątaliśmy też jeziora: Ełckie, Gołdap, Gopło, Oleckie Wielkie, Wonieskie, Zaleskie oraz zbiorniki: Chańcza, kaskadę Soły, Kozielno, Kuźnica Warężyńska, Otmuchów, Pławniowice, Poraj, Racibórz Dolny, Słup, Szymanowice, Świnna Poręba, Turawa, Złotniki,. A także inne wody, o których tu nie napisaliśmy, w całej Polsce!

W tym roku również pokazujemy naszą siłę! Bilans naszych aktywności dowodzi, że edukacja wodna i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie troski o dobrą jakość wód jest kluczowe – w wielu miejscach napotkaliśmy mniej śmieci, niż w zeszłych latach. Dbanie o czystość i porządek środowiska wodnego powinno być priorytetem dla całego społeczeństwa. Woda to życie dlatego zachowajmy czystą wodę dla nas i dla przyszłych pokoleń!