26 października 2022 r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Zespołów ds. żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej, które od 2020 r. funkcjonują w Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.
Ideą działalności, powołanych z inicjatywy Prezesa Wód Polskich, zespołów jest zacieśnianie współpracy PGW Wody Polskie z reprezentantami sektora żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej w Polsce oraz regularna konsultacja działań podejmowanych przez administrację dróg wodnych w zakresie poprawy warunków do korzystania ze szlaków żeglownych. Zespoły m.in. odpowiadają za kreowanie przedsięwzięć wpływających na dostępność dróg wodnych (uwzględniając specyfikę poszczególnych odcinków oraz charakterystykę ruchu żeglugowego), wypracowują rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa użytkowników, konsultują koncepcje oznakowania nawigacyjnego, a także biorą udział w projektach promocyjnych i kampaniach edukacyjnych.
X spotkanie Zespołów ds. żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej. Fot. Wody Polskie |
Mając świadomość, że skuteczność takich działań opiera się na współpracy wielu podmiotów, w pracach uczestniczą m.in. armatorzy przewozów towarowych i pasażerskich, przedstawiciele administracji żeglugi śródlądowej, właściciele portów i przystani, indywidulani użytkownicy dróg wodnych, a także reprezentanci samorządów regionalnych i lokalnych oraz organizacji pozarządowych.
Podczas spotkania Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś podkreślił duże znaczenie dla PGW Wody Polskie funkcjonowania zespołów ds. żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej. Wskazał, że stanowią one cenną platformę wymiany doświadczeń, a także możliwość bieżącego informowania się na temat prac inwestycyjnych i utrzymaniowych na drogach wodnych oraz dalszych potrzeb w tym zakresie. Podziękował również przewodniczącym i przedstawicielom zespołów za podejmowane działania i współpracę w zakresie śródlądowych dróg wodnych.
Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś na X spotkaniu Zespołów ds. żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej. Fot. Wody Polskie |
Zespoły spotykają się regularnie na poziomie regionalnym w celu omówienia pojawiających się zagadnień. Natomiast raz na kwartał wszyscy partnerzy mają okazję spotykać się wspólnie oraz podsumować podejmowane działania i przedstawić planowane do realizacji zadania. Ponadto warto podkreślić, że jubileuszowe spotkanie regionalnych Zespołów ds. żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej było jednocześnie pierwszym w formule stacjonarnej. Wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ poprzedził je organizowany we Wrocławiu przez PGW Wody Polskie Kongres Wodny – wydarzenie poświęcone najistotniejszym zagadnieniom z obszaru gospodarki wodnej, wśród których znalazły się również aspekty związane z przyszłością żeglugi śródlądowej i potencjałem dla rozwoju turystyki wodnej w Polsce.