Z okazji Światowego Dnia Wody Gospodarstwo udostępniło do zwiedzania - przede wszystkim dla dzieci - swoje obiekty hydrotechniczne. Ponad tysiąc osób dowiedziało się wiele nie tylko o urządzeniach wodnych, ale także o gospodarce wodnej.

Regionalne zarządy gospodarki wodnej wyznaczyły do zwiedzania urządzenia hydrotechniczne i zorganizowały 22 marca oprowadzanie po śluzach, elektrowniach wodnych czy zaporach. W rolę przewodników z zaangażowaniem wcielali się nasi pracownicy m.in. śluzanci czy kierownicy obiektów. 

Białystok

Pokazy ratownictwa, prezentacja sprzętu służb mundurowych, zwiedzanie jednostek pływających – tak w Giżycku obchodzono Światowy Dzień Wody. 22 marca Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku otworzył dla zwiedzających obiekt hydrotechniczny. Ponad 200 osób – w tym uczniowie giżyckich szkół – mogli zobaczyć jak reagować, gdy widzimy osobę tonącą, przejść szybki kurs reanimacji i dowiedzieć się czym zajmują się Wody Polskie.

Biaystok

Parterami obchodów Światowego Dnia Wody w Giżycku było m.in. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie

Bydgoszcz

W ramach obchodzonego Światowego Dnia Wody RZGW w Bydgoszczy udostępnił dla zwiedzających hydrowęzeł w Pakości. Była to niecodzienna możliwość zobaczenia zwykle niedostępnych miejsc. Liczne grupy dzieci i młodzieży szkół oraz przedszkoli z Pakości oraz Bydgoszczy usłyszały historię obiektu, oraz o tym, jak działa przepompownia, co to takiego śluza, czy jaz. Pomimo, iż sezon żeglugowy jeszcze się nie rozpoczął uczestnicy mieli okazję zobaczyć z wysokości wrót, w jaki sposób odbywa się śluzowanie łódki. Kwintesencją zwiedzania było uświadomienie wszystkim obecnym tego, że w naturalnym świecie technika to ułatwienie życia, usprawnianie żeglugi i poprawa bezpieczeństwa powodziowego. Kto wie, może wśród młodych uczestników są przyszli operatorzy śluz, inżynierowie budownictwa wodnego, a może po prostu pasjonaci tej szerokiej dziedziny, jaką jest gospodarka wodna!

Bydgoszcz

Wszyscy zaopatrzeni w motywy wodne wspólnie przypomnieli, jak ważną rolę odgrywa woda w przyrodzie i życiu człowieka

Gdańsk

Z okazji Światowego Dnia Wody RZGW w Gdańsku otworzył dla zwiedzających przepompownię w Kończycach. Goście poznawali najpierw historyczny obiekt, w którym zachowano zabytkowe maszyny parowe, a potem nowoczesną pompownię zbudowaną w latach dziewięćdziesiątych XX w. Obiekt odwiedzili m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Trylu i Szkoły Podstawowej w Grupie, a także mieszkańcy Nowego. W sumie przepompownię zobaczyło ponad sto zwiedzających w tym najwięcej dzieci.

Gdask

Zabytkową przepompownię w Kończycach odwiedzili uczniowie ze szkół powiatu świeckiego i okoliczni mieszkańcy, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zachowane maszyny parowe

Gliwice

Z okazji świętowanego w dniu 22 marca Światowego Dnia Wody otwarty dla zwiedzających został wyjątkowy obiekt znajdujący się pod nadzorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, od blisko 50 lat chroniący przed powodziami i dostarczający wody pitnej mieszkańcom Wisły, Ustronia i Skoczowa, jak również magazynujący ją na wypadek suszy. Zbiornik Wisła Czarne, bo o nim mowa, łączący w sobie wody z Białej i Czarnej Wisełki, został udostępniony uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którzy mieli okazję przekonać się co kryje się w jego galerii, znajdującej się 20 m pod lustrem wody. Łącznie odwiedziło go prawie 150 osób! Nie była to jednak jedyna przygotowana na tą okoliczność przez RZGW w Gliwicach atrakcja, bowiem w 23 marca otwarty został również inny obiekt hydrotechniczny – zlokalizowany na rzece Odrze, pomiędzy wyspą Pasieka a wyspą Bolko - ruchomy jaz w Opolu. Była to nietuzinkowa dla odwiedzających możliwość do spaceru pod Odrą!

Gliwice

Uczniowie mieli możliwość wejść w głąb ziemnego nasypu, zatrzymującego napór wody

Kraków

Krakowski RZGW z okazji obchodów Światowego Dnia Wody zaprosił 120 uczniów szkół podstawowych z gmin Mucharz, Stryszów, Zembrzyce na wycieczkę po zaporze w Świnnej Porębie. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia m.in. zapory, przelewu powierzchniowego, czy galerii kontrolno-pomiarowej. Ogromną atrakcją dla zwiedzających było otwarcie w tym dniu ośrodka zarybieniowego – najnowocześniejszego w Polsce tego typu obiektu produkującego ryby. Uczniowie uczestniczyli też chętnie w konkursie z nagrodami – mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o środowisku wodnym w grze „Koło fortuny”.

Krakw

Z wizytą w ośrodku zarybieniowym

Lublin

Nasz regionalny zarząd Wód Polskich w Lublinie świętował Światowy Dzień Wody przy zbiorniku wodnym „Nielisz”. Z tej okazji zorganizowano dla dzieci i młodzieży szereg ciekawych warsztatów i zajęć edukacyjnych m. in. quizy, konkursy i zajęcia plastyczne z nagrodami. Dodatkowo przygotowano ciekawą prezentację pn. „Rola wody w przyrodzie i życiu człowieka” oraz mini wykład z zakresu przeznaczenia i funkcjonowania Zbiornika w Nieliszu. Lubelski obiekt zwiedziało ponad 200 dzieci. Największym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie elektrowni wodnej i jazu zapory czołowej Zbiornika, a także spacery po malowniczej okolicy.

Zwiedzanie elektrowni wodnej w Nieliszu

Zwiedzanie elektrowni wodnej w Nieliszu

Poznań

Z okazji Światowego Dnia Wody RZGW w Poznaniu udostępniło do zwiedzania aż 3 obiekty. Pompownię Słońsk, stacja Pomp Warniki II oraz zbiornik retencyjny Stare Miasto. Uczniowie dwóch klas VI I VII z Zespołu Szkół w Słońsku przyjechali do Pompowni Słońsk zlokalizowanej z lewej strony rz.Warty w miejscowości Słońsk. Tam pracownik Nadzoru Wodnego w Sulęcinie oprowadził dzieci i opowiedział historię powstania oraz kolejnych modernizacjach obiektu, którego historia sięga roku 1910. Tymczasem uczniowie klasy V ze Szkoły Podstwowej nr 3 w Kostrzynie nad Odrą odwiedzili Stację pomp Warniki II. Kierownik Nadzoru Wodnego w Gorzowie Wielkopolskim opowiedział w jakim celu powstał zwiedzany obiekt. Dzieci dowiedziały się również, że Pompownia jest obecnie główną stacją odprowadzającą wody z kanału Stara Warta do rzeki Warta. Z zaciekawieniem oglądały mechaniczny przerzut wody z obszaru oddziaływania stacji pomp do rzeki Warty. Ostatnia grupa dzieci z dwóch klas VII Ze Szkoły Podstawowej w Liścu Wielkim odwiedziła zbiornik retencyjny Stare Miasto. Podczas spotkania przybliżono uczniom zagadnienia realizowane przez PGW Wody Polskie, związane z gospodarką wodną oraz żeglugą śródlądową. Przedstawiono historię powstania zbiornika i jego zadania. Uczniowie dowiedzieli się, że Zbiornik służy przede wszystkim do ochrony przeciwpowodziowej poprzez wyrównanie przepływów w rzece Powie, a także do celów energetycznych. 

Poznan

Uczniowie mogli obserwować moment załączenia pomp

Rzeszów

Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 22 marca wspólnie z Arboretum i Zakładem Fizjografii w Bolestraszycach zorganizowali  XVII Międzyszkolną Konferencję „Światowy Dzień Wody”. W sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu zgromadziło się około 200 uczniów szkół podstawowych z powiatu przemyskiego.  Pracownicy Zarządu Zlewni w Przemyślu przeprowadzili warsztaty szkoleniowe na temat „Woda a zmiany klimatu” w trakcie których poruszyli m.in. problem nasilania się w ostatnich latach zjawiska suszy. Na zakończenie warsztatów urządzono konkurs wiedzy, którego zwycięzcy otrzymali nagrody, w tym. m.in. gadżety Wód Polskich. 

Z kolei w dniu 23 marca miała miejsce druga tura akcji „Temat: Rzeka” w ramach której Pracownicy RZGW w Rzeszowie wspólnie z Fundacją Rzeszowską i organizacją „Stacja Rzeszów Dziki” przeprowadzili akcję zbierania zanieczyszczeń z brzegów Wisłoka w Rzeszowie. Podsum0owaniem sobotniej akcji, w którą tym razem włączyło się około 50 osób było niemal 1,5 tony zebranych odpadów, których transport i utylizację zapewniło PGW WP.

DSC00686

Pracownicy Zarządu Zlewni w Przemyślu wraz ze zwycięzcami konkursu pt. „Woda a zmiany klimatu”

Szczecin

RZGW w Szczecinie Święto Wody uczciło dniem otwartym w siedzibie Nadzoru Wodnego w Podjuchach. Podczas obchodów wszyscy odwiedzający mieli okazję zwiedzić miejsce, na co dzień niedostępne dla zwykłych ludzi. Dodatkowo przygotowano mnóstwo atrakcji, idealnie wpasowujących się w tematykę święta oraz pierwszy dzień wiosny, ale również przybliżających gościom działalności naszej instytucji. Można było także zobaczyć nowe oznakowanie nawigacyjne, które już niebawem zostanie zainstalowane na drogach śródlądowych Szczecińskiego Węzła Wodnego. Szczecin postawił na edukację i rekreację. Z jednej strony zwiedzanie lodołamaczy miało charakter lekcji, dzieci dowiedziały się na czym polega akcja lodołamania, kiedy jest prowadzona, jak duże ma znaczenie z punktu widzenia zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Równolegle odbywały się także lekcje na temat Odry prowadzone przez nasz Zespół Edukacji. Widok na lodołamacze, most zwodzony w Podjuchach czy całą Odrę sprzyjał rozmowom o rzece, wodzie i poszerzaniu wiedzy najmłodszych poprzez zabawę.

Szczecin

Na nabrzeżu zacumowały lodołamacze znajdujące się we flocie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Warszawa

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie z okazji Światowego Dnia Wody zaprosił do zwiedzenia Stopnia Wodnego Dębe. Uczniowie szkół i osoby prywatne mieli wyjątkową okazję do przejścia przez cały SW Dębe z przewodnikiem.  Kierownik obiektu Janusz Klusek opowiadał o historii powstania stopnia, jego funkcjach, zasadach działania, ciekawostkach. To była okazja nie tylko na obejrzenia miejsc niedostępnych na co dzień, ale też na zadanie wszelkich nurtujących pytań. PGE w tym dniu udostępniła zwiedzającym elektrownię wodną. Na wszystkich zwiedzających czekały atrakcje dodatkowe: fotobudka, popcorn, krzyżówki, quizy i drobne upominki. Legionowskie WOPR edukował w zakresie udzielania pierwszej pomocy, każdy mógł poćwiczyć pod okiem profesjonalistów na fantomach. SW Dębe odwiedziło 120 osób.

Warszawa

Woda to wspólne dobro, którego źródła nie są niewyczerpalne, a jej jakość zależy od nas samych

Wrocław

Jedno z najważniejszych wydarzeń pod egidą Światowego Dnia Wody w Polsce odbywało się w tym roku na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Współorganizatorem obchodów było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Uczniowie gimnazjów, szkół średnich oraz studenci z Dolnego Śląska i Wielkopolski mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez naukowców i praktyków związanych z gospodarką wodną. Przygotowano również szereg wykładów. W międzyczasie pracownicy PGW Wody Polskie na specjalnie zaaranżowanym stoisku odpowiadali na wszystkie pytania oraz informowali o prowadzonych obecnie działaniach i inwestycjach w regionie Polski południowo-zachodniej. Wydarzeniem współtowarzyszącym było dodatkowo zwiedzanie stopnia wodnego Bartoszowice we Wrocławiu. Kilkadziesiąt osób z bliska zobaczyło jaz Bartoszowice z zamknięciem segmentowym na kanale powodziwym oraz komorową śluzę Bartoszowice na kanale żeglugowym. Można było dowiedzieć się też więcej o moście Bartoszowickim, kanałach, grobli, budynkach administracyjnych i technicznych, czy poznać kładkę, która po wybudowaniu w 2004 roku zastąpiła zniszczony w czasie II wojny światowej most, obejrzeć wrota przeciwpowodziowe w głowie górnej śluzy oraz dodatkowe zamknięcia iglicowe przy jazie. 

Wrocaw

 W strefie PGW WP zainteresowaniem cieszyły się zadania, jakie na co dzień realizuje nasza instytucja

 Dziękujemy wszystkim za zwiedzenie naszych obiektów.

Regionalne Wydziały Komunikacji Społecznej PGW Wody Polskie