W 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę dotyczącą nadzoru sprawowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW WP nad wybranymi użytkownikami rybackimi w zakresie realizacji obowiązków wynikających z zawartych umów i załączonych do niej dokumentów, w tym operatu rybackiego.

W wyniku przeprowadzonej kontroli kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli przedstawili wnioski i zalecenia:

  1. NIK zwraca uwagę, że systematyczność zarybień ma istotne znaczenie dla właściwej gospodarki rybackiej, zaś odstępstwa od limitów określonych w operatach mogą spowodować zbyt duże zagęszczenie obsady ryb w obwodzie, co jest niekorzystne dla ekosystemów wodnych. Kilkuletni okres rozliczeniowy nie może być przyjmowany jako realizacja zobowiązania raz na kilka lat.

  2. NIK zauważa, że niepowiadomienie właściciela o terminie zarybień w obwodzie rybackim stanowi naruszenie postanowień umowy i może być podstawą do rozwiązań przez RZGW – na podstawie &9 ust 3 – umów zawartych z użytkownikami.

  3. RZGW nie zapewnił warunków rzetelnego sprawdzenia prawidłowości zarybień obwodów rybackich: na użytkowniku nie nałożono obowiązku przedstawiania dowodów zakupu materiału zarybieniowego.

  4. RZGW ma egzekwować od użytkowników przestrzeganie obowiązku niezwłocznego przekazywania dokumentacji gospodarki rybackiej.

  5. Egzekwowanie przez RZGW dokonywania zarybień zgodnie z operatami rybackimi.

  6. Naliczanie kar umownych za niezrealizowanie nakładów rzeczowo-finansowych.

  7. Zapewnienie warunków rzetelnego sprawdzania prawidłowości zarybień obwodów rybackich.

  8. Niezwłoczne i skuteczne reagowanie na sygnały o zanieczyszczeniu wód lub innych niekorzystnych zmianach mogących mieć negatywny wpływ na dobrostan wód.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zobowiązał wszystkich Dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP do przestrzegania wniosków i zaleceń Najwyższej Izby Kontroli.