W Krapkowicach w województwie opolskim odbyła się konferencja rozpoczynająca budowę śluzy i sterowni na stopniu wodnym Krapkowice, realizowana przez Wody Polskie RZGW Gliwice. W spotkaniu wzięli udział Minister Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Przemysław Daca, Prezes PGW Wody Polskie.

- Naszym zadaniem jest rozwijanie najmniej emisyjnego transportu. Budowy infrastrukturalne hydrotechniczne są długoterminową inwestycją w przyszłość transportu. Budowa nowej śluzy w Krapkowicach jest także ważnym elementem rządowego programu rozwoju naszego kraju. Inwestycje infrastrukturalne pozwalają na szybkie wychodzenie z kryzysu covidowego. Inwestycja w Krapkowicach jest ważnym elementem rozwoju gospodarczego nie tylko dla Śląska, ale także dla polskich portów morskich – powiedział Minister Grzegorz Witkowski.

Inwestycja pn. „Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Krapkowice wraz z przebudową awanportów” obejmuje budowę nowej komory śluzy o długości 190 m i szerokości 12 m. W ramach robót budowlanych przebudowana zostanie istniejąca komora pociągowa, co zagwarantuje ciągłość i bezpieczeństwo żeglugi na drodze wodnej. Dzięki inwestycji szlak wodny z III klasy zostanie podniesiony do V klasy żeglowności.

- Budowa nowej śluzy Krapkowice jest symbolem międzynarodowej drogi wodnej na Odrze. Nasze Gospodarstwo na terenie Śląska i Opolszczyzny realizuje obecnie inwestycje na kwotę ponad 730 mln złotych, a razem z wyremontowanym niedawno Kanałem Gliwickim, kwota zadań budowlanych przekracza 900 mln zł. Jednocześnie trwają prace projektowe dotyczące modernizacji stopnia wodnego Ujście Nysy  powiedział Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

x4 Krapkowice 6072021
Spotkanie w Krapkowicach z udziałem Ministra Witkowskiego i Prezesa Dacy. Fot. Wody Polskie

Koszt budowy nowej śluzy Krapkowice wynosi ponad 209 mln zł, inwestycja jest dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prace mają się zakończyć w 2023 roku.

- Cieszę się, że ten ambitny plan przywrócenia żeglowności Odry staje się faktem. Powstaje śluza 5 klasy żeglowności, to nie tylko wielki powrót do tradycji transportu wodnego, ale także zupełnie nowa jakość dla Krapkowic, całego regionu, także dla Polski – podkreślił znaczenie inwestycji dla rozwoju gospodarczego regionu Andrzej Kasiura Burmistrz Krapkowic.

Na rzece Odrze równocześnie realizowane są modernizacje śluzy Januszkowice, a także jazów Dobrzeń, Krępa i Groszowice. Prace remontowe trwają także na jazach Wróblin, Zwanowice i Januszkowice.

x3 Krapkowice 6072021 x2 Krapkowice 6072021
Stopień wodny Krapkowice - stan obecny. Fot. Wody Polskie

 Resized 20210706 122848