Ochrona przed powodzią i suszą to jedno z kluczowych zadań Wód Polskich. Dla bezpieczeństwa powodziowego zimą nasze lodołamacze są w gotowości do akcji lodołamania, aby zapobiegać powodziom zatorowym i umożliwić żeglugę zimą. Właśnie to stało się inspiracją do pokazania edukacji powodziowej przez zabawę. Na profilu Facebook Aktywnych Błękitnych nasi najmłodsi odbiorcy pokazali lodołamacze w akcji, opisując to, w jaki sposób ich praca wpływa na bezpieczeństwo powodziowe. Nasze wydarzenie spotkało się z ogromnym odzewem dzieci, które nadesłały do nas niemal 300 unikatowych prac!

Edukacja wodna może przybierać różne formy. Mogą to być zarówno prelekcje w szkołach, czy coraz powszechniej stosowane lekcje on-line, ale również konkursy i zabawy z upominkami, które pozwalają pobudzić kreatywność wśród dzieci i młodzieży, jednocześnie edukując przez zabawę. W ramach styczniowej odsłony wodnych zabaw opublikowanej na profilu Facebook Aktywnych Błękitnych, na zwieńczenie zimowego wypoczynku w czasie ferii, dzieci miały za zadanie przedstawić w formie graficznej nasze lodołamacze w akcji, a także napisać dlaczego ich zdaniem bez względu na warunki pogodowe, lodołamacze muszą być w gotowości. Konkurs spotkał się z niesamowitym odzewem przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, którzy wykazali się niezwykłą kreatywnością, zaangażowaniem, a także wiedzą. Napłynęło do nas blisko 300 zróżnicowanych prac, które nasi najmłodsi odbiorcy stworzyli posługując się rozmaitymi narzędziami i technikami, m.in. kredkami, ołówkami, mazakami, farbami, wycinankami, wyklejankami, czy plasteliną. Dzieła dzieci, często w szczegółowy sposób obrazowały jak lodołamacze prowadzą akcje lodołamania, a w zamieszczonych komentarzach pisały interesujące spostrzeżenia na temat zimowej ochrony powodziowej, szczególnie dotyczącej zabezpieczenia przed powodziami zatorowymi które powinien przyswoić niejeden dorosły. Wszystkie prace można obejrzeć tutaj.

Twórczą inspiracją dla dzieci i młodzieży były nasze artykuły i media społecznościowe, gdyż wiele przedstawionych jednostek nosiły imiona swoich oryginalnych odpowiedników pływających po wodach Wisły i Odry, np. Sokół, Orkan, Dzik czy Borsuk. Szczególnie często pojawiały się nazwy naszych najnowszych jednostek, które w tym sezonie pierwszy raz w historii miały okazję prowadzić akcję lodołamania na Zbiorniku Włocławskim, co pokazuje że nasi Aktywni Błękitni są na bieżąco z naszym przekazem, a nowości dotyczące zimowych akcji Wód Polskich nie są im obce.

Poziom prac konkursowych pozytywnie nas zaskoczył, jesteśmy zaszczyceni że zimowa twórczość dzieci znajdzie się w naszej galerii, w barwny sposób ukazując misję naszej floty. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymają edukacyjne upominki, które pozwolą im w odkrywczy sposób poszerzać swoją wodną wiedzę. 

„Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie” to program edukacyjny Wód Polskich skierowany do uczniów szkół podstawowych. Edukacja wodna przybliża i wyjaśnia obszary gospodarki wodnej i zarządzania wodami w sposób gwarantujący ich optymalną jakość i ilość dla przyszłych pokoleń. Zrównoważone gospodarowanie wodami, ochrona przeciwpowodziowa, przeciwsuszowa i bezpieczny wypoczynek nad wodą to główne obszary działania programu. Aktualnie program dla szkół wdrażany jest na terenie działania RZGW w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku i Gliwicach i będzie stopniowo wdrażany do kolejnych regionów wodnych. Zachęcamy do śledzenia Aktywnych Błękitnych tutaj.

 

Piotr Cierpucha

Wydział Edukacji Wodnej

PGW Wody Polskie