W środę 24 stycznia Prezes PGW Wody Polskie Joanna Kopczyńska spotkała się z przedstawicielami WWF Polska. W trakcie spotkania omówiono najważniejsze kwestie związane z ochroną wód w Polsce i podjęto temat nawiązania bieżącej współpracy z organizacjami ekologicznymi.
Fot. Wody PolskieWody Polskie są otwarte na dialog z organizacjami pozarządowymi. Dzięki współpracy ze stroną społeczną możliwe jest wypracowanie dobrych rozwiązań, które gwarantują realizację projektów z zakresu ochrony przeciwpowodziowej czy retencji wód, przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne.
– Dziękuję Panu Prezesowi za rozmowę w dobrej atmosferze. Wierzę, że doświadczenie Wód Polskich w zakresie realizacji projektów prośrodowiskowych i wiedza ekspertów WWF Polska przełożą się na dalszy rozwój gospodarki wodnej i pozwolą zrobić wiele dobrego dla naszych rzek i jezior – powiedziała Prezes Joanna Kopczyńska.
W ramach dobrych praktyk planujemy organizację cyklicznych spotkań z organizacjami ekologicznymi, w trakcie których będziemy omawiać aktualne wyzwania stojące przed krajową gospodarką wodną. Jednym z kluczowych tematów będzie kontynuowanie działań dla poprawy stanu wód i ochrony ekosystemów od wód zależnych.
– Dziękuję Pani Prezes za tak szybką odpowiedź na nasze zaproszenie do spotkania i dzisiejszą merytoryczną i wielowątkową rozmowę. Wierzę, że otwarcie dialogu z organizacjami przyrodniczymi i innymi środowiskami pozwoli nam wypracować optymalne sposoby współpracy dla dobra rzek, ochrony przed suszą i powodziami i odbudowy pięknej polskiej przyrody – powiedział Mirosław Proppé, Prezes Zarządu Fundacji WWF Polska.
Przykładem dobrej współpracy między Wodami Polskimi (RZGW w Krakowie), a WWF Polska jest partnerska realizacja I etapu prac renaturyzacyjnych na rzece Biała Tarnowska.
W 2023 roku PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie zakończyło realizację projektu "Odtworzenie ciągłości ekologicznej Wisły i dolnych odcinków rzeki Soły i Skawy". Jako jedyny w Polsce podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną kraju, w odpowiedzi na potrzeby zwiększania bioróżnorodności i poprawę warunków biologicznych rzek, wybudowaliśmy w ostatniej dekadzie już 38 przepławek udrażniając tym samym udrożnił już blisko 500 km rzek południowej Polski.
Pracownicy instytucji wraz z podmiotami/ekspertami zewnętrznymi wykorzystali wiedze zdobytą przy poprzednich realizacjach i wdrożyli skuteczny system zarządzania Projektem który obejmował koordynację zadań, nadzór i monitorowanie każdego etapu realizacji przedsięwzięcia zgodnie obowiązującymi wytycznymi, wymogami i przepisami prawa.
W 2022 roku udało sie nam za realizację projektów udrożnienia Białej Tarnowskiej i Wisłoki z dopływami uzyskać nagrodę przyznawaną w kategorii za najlepszą realizację udrażniania rzek. Nagrodę przyznaje wspólnie asce environmental & water resources institute, afs bioengineering section fisheries engineering and science committee. Jak mówi Peter Christensen członek komisji konkursowej: - Na podstawie tego projektu i innych projektów nominowanych z Polski w ciągu ostatnich czterech lat wydaje się, że Polska staje się prawdziwym liderem w zakresie inwestycji w przejścia dla ryb i może być inspiracją dla innych krajów, które dopiero zaczynają zajmować się tym problemem.
Skład zespołu realizującego projekt :
-
Inwestor: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
-
Kierownik Projektu: Marek Ferenc, Filip Pach (RZGW w Krakowie)
-
Konsultacje merytoryczne : Piotr Sobieszczyk (RZGW w Krakowie)
-
Nadzór autorski: Andrzej Bobka i Kamil Banaszek (WTU sp. z o.o.)
-
Nadzór przyrodniczy, monitoring hydrauliczny i biologiczny: Roman Żurek i Karol Ciężak (Zakład Badań Ekologicznych)
-
Nadzór Inwestorski: Agnieszka Żółtowska, Agnieszka Borowiec-Żuchowicz (RZGW w Krakowie), MGBI Ryszard Zima.
Kontynuacja współpracy Wód Polskich i organizacji społecznych może przynieść wymierne korzyści dla dalszego rozwoju gospodarki wodnej i inicjowania kolejnych proekologicznych projektów.
Fot. Wody Polskie