Wody Polskie kontynuują budowę kompleksowego systemu przeciwpowodziowego w Kotlinie Kłodzkiej. Podpisaliśmy umowę na modernizację infrastruktury przeciwpowodziowej doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej w Polanicy i Kamiennego Potoku w Szczytnej. To już trzecia kluczowa dla tego regionu umowa – w lecie rozpoczęliśmy inwestycje przeciwpowodziowe w dolinie Nysy Kłodzkiej oraz Białej Lądeckiej i Morawy. Efekty naszych kilkuletnich działań są już widoczne. Przed powodzią mieszkańców chronią już trzy nowoczesne poldery – w Roztokach, Boboszowie i Krosnowicach, a wkrótce zostanie oddany do użytku czwarty zbiornik – w Szalejowie Górnym.

Ziemia Kłodzka, z racji swojego położenia, jest regionem szczególnie narażonym na powodzie. W 1997 roku doświadczyła katastrofalnej powodzi, w której życie straciło 20 osób, znacznemu zniszczeniu uległo wiele miejscowości. W niektórych miejscowościach kataklizm powtórzył się w 1998 roku.

Wody Polskie od początku swojego funkcjonowania realizują kilkuetapową strategię przeciwpowodziową dla tego obszaru. Jest to szczególnie ważne w dobie postępujących zmian klimatu, kiedy coraz częściej zmagamy się z opadami nawalnymi powodującymi powodzie błyskawiczne. Naszym celem jest ochrona życia i mienia mieszkańców oraz poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego całego regionu.

Działania są prowadzone w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowanego przez Wody Polskie, który jest współfinansowany przez Bank Światowy, przy wsparciu ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz ze środków budżetu państwa.

Ochrona bierna przed powodzi Kotliny Kodzkiej 402641449 317510127658837 7065323006089478186 n
Ochrona bierna przed powodzią Kotliny Kłodzkiej - mapa poglądowa inwestycji. Wody Polskie. Fot. Polanica-Zdrój, rzeka Bystrzyca Dusznicka, autor: Marsad, AdobeStock

 

Modernizujemy infrastrukturę przeciwpowodziową

W ramach tzw. koncepcji ochrony biernej Kotliny Kłodzkiej przed powodzią planujemy modernizację istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej w największych miejscowościach regionu oraz likwidację tzw. „wąskich gardeł” na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach dla umożliwienia bezpieczniejszego przejścia fali wezbraniowej i uniknięcia zagrożenia podtopieniami.

W planach przewidziane są m.in.:

  • remonty murów oporowych,

  • budowa nowych ubezpieczeń brzegowych,

  • zamiana progów na bystrza – udrożnienie barier dla migracji ryb

  • budowa zapór przeciwrumowiskowych

  • miejscowe zwiększenie światła mostów.

Wartość trzech wymienionych kontraktów to prawie 300 mln zł, a zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2025 roku. Szczegółowy wykaz prac dostępny jest w artykułach:

Projekt przeszedł konsultacje z mieszkańcami oraz lokalnymi samorządami, co w efekcie umożliwiło wypracowanie rozwiązań zwiększających zabezpieczenia przeciwpowodziowe i spełniających oczekiwania społeczeństwa. Wszystkie prace zostaną przeprowadzone przy minimalnej ingerencji w unikalne walory przyrodnicze i architektoniczne regionu.

BiaaLdeckaLdekZdrj JazH4Klodzko PolanicaZdrojRzeka
Istniejąca, od czasów niemieckich, zabudowa koryt rzecznych wymaga gruntownej modernizacji. Od lewej: Biała Lądecka w Stroniu Śląskim, Nyska Kłodzka w Kłodzku, Bystrzyca Dusznicka w Polanicy Zdroju. Fot. Wody Polskie

 

Budujemy nowoczesne poldery

Kluczowym etapem działań jest finalizowana w bieżącym roku w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły budowa czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych w Roztokach, Boboszowie, Krosnowicach i Szalejowie Górnym. Zadaniem zbiorników jest redukcja zagrożenia powodziowego w dolinach rzek, na których są one zlokalizowane oraz pośrednio również na rzece Nysie Kłodzkiej i tym samym w całej Kotlinie Kłodzkiej. Łączna pojemność retencyjna wszystkich czterech polderów wynosi ponad 16 mln m3. Budowa wszystkich obiektów ma się zakończyć do końca 2023 roku.

  • Pierwszym oddanym do użytku w 2021 roku był zbiornik Roztoki. Obiekt zlokalizowany jest na potoku Goworówka, stanowiącym dopływ Nysy Kłodzkiej. Jego pojemność wynosi 2,7 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 48 ha. ​Zapora zbiornika ma długość 756 m.

  • Zbiornik Boboszów jest drugim oddawanym obiektem. Zlokalizowany jest na rzece Nysie Kłodzkiej. Jego pojemność wynosi 1,4 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 21 ha.

  • Zbiornik Krosnowice, zbudowany jako trzeci w kolejności, jest zlokalizowany na potoku Duna .Jego pojemność 1,9 mln m3. Powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu to 44 ha, natomiast długość zapory jest równa 452 m, a maksymalna wysokość piętrzenia 14 m.

  • Do końca roku powinny zakończyć się prace na Zbiorniku Szalejów Górny, zlokalizowanym na Bystrzycy Dusznickiej, który osiągnie maksymalną powierzchnię zalewu 119 ha i maksymalną pojemność retencyjną około 10,7 mln m3.

Wspomniane zbiorniki stworzą nowoczesny system, służący zarządzaniu przepływem wód wezbraniowych. Wszystkie cztery poldery będą przechwytywać i redukować falę powodziową. Obiekty są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w system przekazywania danych z możliwością sterowania lokalnego, z centrum zarządzania zbiornikami w Kotlinie Kłodzkiej, jak i z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Resized 20211026 110141

Roztoki

Boboszow3

Boboszów

IMG 4613

Krosnowice

Całkowity koszt realizacji projektu dla zadań z komponentu 2A w ramach POPDOW, obejmującego budowę wszystkich czterech zbiorników, to ponad 976 mln złotych, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności wynosi niespełna 370 mln złotych. Łącznie na Ziemi Kłodzkiej Wody Polskie realizują obecnie kilkuetapową strategię przeciwpowodziową dla tego obszaru o wartości 1,2 mld złotych w celu ochrony życia i mienia mieszkańców oraz lokalnej infrastruktury i dziedzictwa kulturowego.