Za nami już IV edycja wsiedlenia raka szlachetnego! Na początku października do Uherki, Włodawki, Krzemianki i Liwca wprowadziliśmy 1500 osobników tego gatunku. W sumie od 2020 roku do rzek Polesia Lubelskiego i Podlasia Wody Polskie wpuściły już 3700 sztuk tych cennych skorupiaków.

Rak szlachetny preferuje siedliska z czystą wodą, bowiem wrażliwy jest na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki siedliskowe. Dlatego też, potrzebuje miejsc z chłodniejszą i dobrze natlenioną wodą, stabilnym przepływem i miejscami z mikrosiedliskami dającymi możliwość żerowania, rozrodu i schronienia. Najskuteczniejszym sposobem utrwalania jego populacji w wodach Polski jest czynna ochrona, a konkretnie restytucja gatunku. Zabieg ten polega na przenoszeniu osobników z miejsc jego występowania spełniających określone wymagania do siedlisk, które po starannym wyselekcjonowaniu dają gwarancje trwałego bytowania gatunku. Takie warunki spełniają odcinki wyżej wymienionych rzek.

{gallery}zaraczanie2022/jesien_2023{/gallery} 

 Fot. Wody Polskie

Jak odbywa się proces zaraczania? 

Materiał biologiczny pozyskano z certyfikowanej hodowli, posiadającej atest weterynaryjny. Wszystkie osobniki zostały dostarczone we właściwych warunkach, odpowiadających wymaganiom behawioralnym gatunku. Wyselekcjonowane osobniki były pozyskane, transportowane i wprowadzone do wytypowanych siedlisk z wykorzystaniem ściśle określonych zasad zawartych w metodyce reintrodukcji gatunku. Tak jak w latach poprzednich transport raków odbywał się w zamkniętych styropianowych pojemnikach z otworami umożliwiającymi ich napowietrzanie. W celu zachowania odpowiedniej temperatury na czas transportu i przechowania ich, brzegi pojemników obłożono lodem. Dodatkowo włożono do pojemników roślinność, umożliwiającą rakom „warunki tzw. dobrostanu”, co znacznie wpłynęło na ograniczenie im stresu behawioralnego.

 

Wody Polskie kontynuują projekt wsiedlania raka szlachetnego od 2020 roku 

Zaraczanie rzek Polesia Lubelskiego i Podlasia jest kontynuacją zadania rozpoczętego jesienią 2020 roku, w celu odbudowy populacji raka szlachetnego w wodach płynących zlewni rzeki Bug. W 2020 roku wsiedlono 600 osobników, w 2021 roku – 900, zaś w 2022 roku 700.

Projekt jest realizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie, przy akceptacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Podczas tegorocznych prac terenowych obecni byli przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (dr hab. Grzegorz Grzywaczewski) oraz Polskiego Związku Wędkarskiego, Okręg Chełm (Dyrektor Krzysztof Danilow).