Trwa nabór wniosków w kolejnej edycji programu „Moja woda” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tegoroczny budżet programu wynosi 230 mln złotych. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania z zakresu zgód wodnoprawnych Wód Polskich, o które pytają wnioskujący w ramach naboru do programu „Moja woda”.

W dobie zmian klimatycznych retencja wody deszczowej na potrzeby gospodarstw domowych staje się coraz powszechniejsza. Mieszkańcy miast i terenów wiejskich coraz częściej instalują urządzenia służące do zatrzymania wody opadowej w gruncie lub w specjalnie do tego przeznaczonych produktach dostępnych w sklepach, jak beczki na deszczówkę.

Z powodu szeregu pytań kierowanych do Wód Polskich, w związku z trwającym naborem do programu „Moja woda”, informujemy, że w przypadku, zakupu, montażu, budowy, uruchomienia instalacji takich jak:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego,

  • instalacji rozsączającej, zbiornik nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny;

  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody,

pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego ani zgłoszenia wodnoprawnego.

Jednocześnie szczelny zbiornik gromadzący wody opadowe nie jest urządzeniem wodnym, a jego wykonanie i zainstalowanie nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Korzystanie z wody zgromadzonej w takim zbiorniku do podlewania trawnika, innych upraw lub na inne cele, nie wymaga uzyskania zgody wodnoprawnej, bowiem zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, przepisów ustawy nie stosuje się do korzystania z wody zgromadzonej za pomocą urządzeń oraz instalacji technicznych niebędących urządzeniami wodnymi.

Pozwolenia wodnoprawnego wymaga natomiast wykonywanie urządzeń wodnych tj. urządzeń lub budowli służących do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, jakimi są np. zbiorniki infiltracyjne.

Wprowadzając rozwiązania służące do retencji wód opadowych pamiętajmy, że zgodnie z art. 234 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo wodne, właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

Więcej informacji o tegorocznej edycji naboru do programu „Moja woda”: https://www.gov.pl/web/nfosigw/ogloszenie-o-naborze2

lap deszczowke 42 min Park Moczydo1
Fot. Wody Polskie