Woda to przyszłość, dlatego korzystamy z każdej okazji by opowiadać o tym, jak ważne miejsce zajmuje w naszym życiu!
Chcemy aktywnie uczyć na czym polega racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi oraz jak ważna dla przyszłości naszej planety jest ochrona tego bezcennego surowca, dlatego edukatorzy Wód Polskich organizują indywidualnie i we współpracy z regionalnymi partnerami liczne wydarzenia stacjonarne i plenerowe. W ten sposób możemy jeszcze szerzej docierać z naszą misją edukacji wodnej.
Wielkim wydarzeniem ostatnich dni były obchody Dnia Dziecka. W tym roku uczciliśmy najważniejsze dziecęce święto podczas pikniku w ogrodach Kancelarii Premiera RP.
Impreza zachwyciła nas swoim rozmiarem i ilością atrakcji. Wspólnie z RZGW Warszawa i LIFE Pilica przygotowaliśmy dla dzieci i dorosłych wiele ciekawych aktywności i upominki – koło fortuny, możliwość samodzielnego zbudowania domku dla pszczół, zdjęcia z postaciami programu Aktywni Błękitni i pokaz eksperymentów z wodą – to tylko wybrane atrakcje jakie czekały na gości naszego stoiska.
Fot. Wody Polskie |
Fot. Wody Polskie |
Nauka przez zabawę jest łatwiejsza i przyjemniejsza, a zdobyta wiedza zostaje zapamiętana na dłużej, właśnie dlatego nasze regiony wodne korzystając z dobrej pogody oraz ostatnich dni przed wakacjami, organizują liczne pikniki edukacyjne. Poniżej zamieszczamy krótkie podsumowanie tego jak wiele działo się w edukacji wodnej tylko w ostatnich tygodniach.
Pikniki, pikniki, pikniki … To zdecydowanie duża naszej część pracy w minionych dniach …
Dla Aktywnych Błękitnych z RZGW Białystok, Zarząd Zlewni w Olsztynie przeprowadził zajęcia edukacyjne na świeżym powietrzu. "Lekcje bez dzwonków" odbyły się na stacji pomp Bartąg III. Miejsce wydarzenia nie było przypadkowe. Stacja pomp Bartąg III w ubiegłym roku przeszła gruntowną modernizację. Wyremontowany został budynek stacji oraz zainstalowano nowoczesne pompy o wydajności około 300 l/s. Pompy mechanicznie przepompowują wodę z polderu Bartąg III do rzeki Łyna, odwadniając w ten sposób obszar około 80 ha.
Fot. Wody Polskie |
Ekopiknik w Żninie pod hasłem „Z Ekologią na Ty” to wydarzenie w którym uczestniczyli przedstawiciele RZGW Bydgoszcz. Podczas imprezy można było odwiedzić różne stanowiska przybliżające mieszkańcom temat ekologii i ochrony środowiska. Stoisko Wód Polskich z licznymi atrakcjami znalazło się w Parku Miejskim nad pięknym Jeziorem Żnińskim Małym.
W Opolu (RZGW Gliwice) Aktywni Błękitni mogli uczestniczyć w rejsie, stanowiącym jedną z nagród dla szkół, które wykazały się największym zaangażowaniem w trakcie ubiegłorocznej edycji programu. Podczas dwugodzinnej wycieczki Kapitan statku przekazał uczniom dużo ciekawostek na temat żeglugi śródlądowej, a dodatkowo można było wziąć udział w śluzowaniu jednostki na Śluzie Opole. Nie zabrakło także wodnych krzyżówek i rebusów oraz zajęć na temat bezpieczeństwa nad wodą. Ta wiedza na pewno przyda się Aktywnym Błękitnym podczas zbliżających się wakacji.
Fot. Wody Polskie |
Ze stoiskiem Wód Polskich gościliśmy także podczas tegorocznych obchodów 5lecia 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek”, które zorganizowane zostały w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wydarzenie przyciągnęło tłumy ludzi, w tym wiele rodzin z dziećmi co pozwoliło nam rozwinąć skrzydła edukacji!
W tym roku odbyła się również wiosenna akcja zarybiania Wisły przy Enea Elektrownia Połaniec. Wędkarze wpuścili do rzeki pół tony narybku, a cała akcja była też świetną okazją do edukowania o wodzie i ekosystemach wodnych. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 200 uczniów z okolicznych szkół!
Fot. Wody Polskie |
Złe warunki atmosferyczne, deszcz i wiatr nie odstraszył przed propagowaniem dbałości i troski o dobro naszych wód. W ostatnich dniach nasi pracownicy uczestniczyli w festynie ekologicznym „Eko – edukacja to nasza wspólna sprawa …” Stoisko edukacyjno – promocyjne Wód Polskich cieszyło się dużym zainteresowaniem, a zabawa z kołem fortuny była świetną atrakcją dla najmłodszych, którzy z zaangażowaniem odpowiadali na wszystkie „wodne” pytania.
W Poznaniu zorganizowano lekcję plenerową z udziałem Komisariatu Wodnego Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Oprócz rozmowy na temat bezpiecznego zachowania nad wodą, była również możliwość zwiedzenia pojazdów policyjnych oraz wozu strażackiego. Wielką atrakcją dla dzieci było spotkanie z Runą - policyjnym psem służbowym.
Przedstawicieli RZGW Poznań nie zabrakło również podczas XIV Ogólnopolskiego Edukacyjnego Pikniku Ekologicznego w Pobiedziskach. Dziesiątki rozwiązanych wodnych rebusów, jeszcze więcej uśmiechów najmłodszych - edukując kształtujemy wodny punkt widzenia.
Fot. Wody Polskie |
Dla najmłodszych RZGW w Rzeszowie zorganizował piknik edukacyjny w Krośnie pn. "Bezpieczne wakacje w mieście, lesie, górach i nad wodą". Gościliśmy również na zaproszenie Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu – partnera programu, w plenerze malarskim który odbył się w malowniczym punkcie widokowym Chomińskie (gmina Bircza).
Fot. Wody Polskie |
Ze stoiskiem Wód Polskich byliśmy obecni podczas Pikniku nad Odrą w Szczecinie organizowanego w ramach festiwalu Podróży i Czasu Wolnego - cyklicznej imprezy plenerowej, która odbywa się przy nabrzeżu rzeki nieprzerwanie od 19 lat. Co roku na festiwalu organizowanym przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Turystyki w Szczecinie, bawi się kilkadziesiąt tysięcy ludzi, zarówno dorosłych, jak i dzieci, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z naszą misją edukacji wodnej do szerokiego grona odbiorców.
Fot. Wody Polskie |
Wiele dzieje się również w RZGW Warszawa. Podczas Powiatowego Dnia Sportu w Wołominie w dniu 26 maja, nie zabrakło wiedzy o wodzie, którą popularyzowali pracownicy RZGW Warszawa. Impreza zgromadziła liczne grono nauczycieli i uczniów, była więc okazją nie tylko do dobrej zabawy, lecz także do integracji społeczności szkolnej. Wśród atrakcji dla uczestników przygotowano również mecz siatkówki i piłki nożnej, animacje, gry i zabawy.
Okazją do edukacji o wodzie był również ekologiczny GO GREEN FESTIWAL, w którym na początku czerwca uczestniczyli pracownicy Zarządu Zlewni w Dębem. Pogoda dopisała, a na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty malowania na rzeczach z odzysku, quizy ekologiczne i wiele innych. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyła się zabawa z kołem fortuny na naszym stoisku, podczas której można było pogłębić swoją wiedzę o tematyce wodnej i wygrać drobny upominek.
Fot. Wody Polskie |
Z kolei RZGW we Wrocławiu edukował o wodzie podczas największego pikniku służb ratowniczych w naszym kraju, który odbył się nad zbiornikiem Kobyla Góra na rzece Meresznica. Gospodarzem tego akwenu jest Zarząd Zlewni w Lesznie. Na stanowisku Wód Polskich każdy mógł porozmawiać z naszymi edukatorami o wodzie i sprawdzić swoją wiedzę na tematy związane z gospodarką wodną, rozwojem retencji, ochroną przed powodzią i walce z suszą.
Fot. Wody Polskie |
Organizując liczne wydarzenia plenerowe nie zapominamy o stałych działaniach realizowanych w ramach programu Aktywni Błękitni
Spotkania z WOPR, wysiewanie łąk kwietnych, zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych i sprzątanie terenów nadwodnych to wydarzenia które, poza piknikami edukacyjnymi, równocześnie realizowali w ostatnich tygodniach pracownicy naszych regionów wodnych.
W Gliwicach edukowaliśmy o ochronie przeciwpowodziowej w Szkole Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Górniczej. Dla uczniów z tego regionu zorganizowaliśmy również zwiedzanie wielofunkcyjnego zbiornika wodnego Wisła Czarne oraz zbiornika Racibórz Dolny. W trakcie wycieczek uczniowie poznali rolę i znaczenie tych obiektów dla ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry. Mieli również możliwość obejrzeć sterownię, poznać sprzęt wykorzystywany do prac oraz zobaczyć z bliska Budowlę Przelewowo-Spustową.
Fot. Wody Polskie |
Łąki kwietne wysiewaliśmy wspólnie z uczniami z rzeszowskiego regionu wodnego. W ten praktyczny sposób promowaliśmy wiedzę o ich zaletach dla wspomagania bioretencji i bioróżnorodności. Na koniec Aktywni Błękitni świeżo wysianą łąkę podlali deszczówką zgromadzoną w ogródkowym „łapaczu”.
Fot. Wody Polskie |
W Gdańsku ćwiczono na "sucho" i na "mokro" podczas zajęć na basenie i na sali razem z ratownikami Sopockiego WOPR. Aktywni Błękitni dowiedzieli się, jak bezpiecznie korzystać z basenów, a WOPRowcy pokazali dzieciom jak przebiega akcja ratownicza.
Do zbliżającego się sezonu wakacyjnego nad wodą przygotowywaliśmy również Aktywnych Błękitnych ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Astrid Lindgren w Stargardzie w ramach lekcji edukacyjnej przeprowadzonej wspólnie z Policją.
Fot. Wody Polskie |
Z kolei o czystość wód zadbali Aktywni Błękitni z lubelskiego sprzątając brzegi rzeki Bystrzyca. Butelki, puszki, worki, opakowania, a nawet stare buty i zużyta wiertarka to śmieci jakie najmłodsi znaleźli nad wodą. Takimi działaniami w praktyczny sposób pokazujemy najmłodszym jaką degradację środowiska niesie porzucanie śmieci w nieprzeznaczonych do tego miejscach.
Fot. Wody Polskie |
Dziękujemy pracownikom regionów wodnych za wiele godzin pracy poświęconych przygotowaniu i realizacji naszych wydarzeń edukacyjnych oraz zaangażowanie w działania na rzecz popularyzowania wiedzy o wodzie.
Wspólnie przyspieszamy zmiany na lepsze!