Efektywna wymiana wiedzy i informacji między ekspertami pracującymi w sektorze gospodarki wodnej a kadrą akademicką i studentami jest kluczowe dla projektowania i wdrażania coraz nowocześniejszych rozwiązań, unowocześniających podejście do zrównoważonego gospodarowania wodami. Wody Polskie angażują się we współpracę z uczelniami z całej Polski. Podpisane porozumienie z Politechniką Warszawską otwiera szeroki wachlarz współpracy.
Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć badawczych i dydaktycznych, wymiana doświadczeń z obszarze zarządzania wiedzą ze szczególnym uwzględnieniem problematyki rozwoju kompetencji oraz współdziałanie w zakresie zatrudniania absolwentów to najważniejsze formy współpracy wskazane w podpisanym 9 maja br. porozumieniu pomiędzy Wydziałem Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Celem Porozumienia jest nawiązanie długoterminowej współpracy w obszarze gospodarki i inżynierii wodnej oraz budownictwa wodnego i hydrotechniki oraz wyjście naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu łączenia osiągnięć nauki z potrzebami przemysłu i gospodarki. Porozumienie podpisał Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś oraz Dziekan Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW, prof. Paweł Popielski.
Podpisanie porozumienia. Fot. Wody PolskieWody Polskie zobowiązały się do proponowana tematów prac dyplomowych oraz organizacji praktyk i staży studenckich, a także wspierania WIBHiIŚ w organizacji terenowych zajęć dydaktycznych dla studentów poprzez udostępnienie obiektów hydrotechnicznych.
Z kolei Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zobowiązał się do konsultowania propozycji tematów prac dyplomowych, zgodnych z potrzebami Wód Polskich oraz udostępniania Gospodarstwu wybranych prac dyplomowych. W ramach współpracy potrzeby Wód Polskich będą uwzględniane przy ustalaniu programu praktyk studenckich, a studenci i absolwenci Wydziału informowani o potrzebach kadrowych. Pozwoli to na efektywną wymianę informacji w obszarze zapotrzebowania na ekspertów z różnych dziedzin związanych z gospodarką wodną.
Ponadto Strony postanowiły podejmować wspólne starania w celu pozyskania środków finansowych, w tym unijnych, umożliwiających efektywną i partnerską współpracę w zakresie działalności badawczo-rozwojowej oraz zobowiązały się do wzajemnego prezentowania i propagowania swoich osiągnięć.