W sali Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 26 stycznia 2023 r. Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego, pomiędzy Wodami Polskimi, Zespołem Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. List intencyjny dotyczy współpracy na rzecz badań środowiskowych, technicznych i innych ze szczególnym uwzględnieniem odbudowy stosunków wodnych we wschodniej Wielkopolsce i nowych inwestycji ZE PAK S.A. w energetykę odnawialną i jądrową.

W celu zapobiegania niekorzystnym zmianom klimatycznym, które są udokumentowane wynikami badań naukowych oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednio przygotowanej transformacji energetycznej. Odpowiedzią na takie wyzwanie jest racjonalna gospodarka wodna na terenach pogórniczych, zmierzająca do odbudowy stosunków wodnych na terenach poddanych silnej presji antropogenicznej i wykorzystania wyrobisk po odkrywkach w zwiększaniu wskaźnika retencji oraz rozwój energetyki jądrowej i wsparcie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Porozumienie, które podpisane zostało w Poznaniu, ma na celu nawiązanie współpracy na rzecz trwającej transformacji energetycznej w ZE PAK S.A. z wykorzystaniem posiadanego potencjału merytorycznego i technicznego sygnatariuszy listu, w zakresie badań środowiskowych i technicznych planowanych inwestycji. W szczególności wspólne działania mają zostać podjęte w zakresie odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski, oceny lokalizacji elektrowni jądrowej, a także prowadzonej rewitalizacji terenów górniczych i przemysłowych. Zakres współpracy obejmował będzie m.in. wspólne działania w kierunku:

  • kształtowania nowych ekosystemów na terenach zdegradowanych i zdewastowanych;

  • odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski oraz włączenia wyrobisk pokopalnianych ZE PAK S.A., do istniejącej sieci hydrograficznej, co przyczyni się do poprawy stosunków wodnych w regionie i zapewni nową funkcję (retencyjną i przeciwpowodziową) tworzonym zbiornikom pokopalnianym;

  • oceny możliwości lokalizacji elektrowni jądrowej w Pątnowie;

  • wykorzystania terenów pokopalnianych do celów produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

DSC09240

Podpisanie listu intencyjnego. Fot. Wody Polskie

Wody Polskie jako jedno z głównych zadań stawiają sobie zwiększenie ochrony przed powodzią i suszą, a obszar Wielkopolski, zwłaszcza wschodniej, pod względem ograniczenia zasobów dyspozycyjnych wody jest rzeczywiście szczególny. Dlatego Wody Polskie są bardzo zainteresowane tym przedsięwzięciem, jakie realizuje dzisiaj ZE PAK w ramach rekultywacji wodnej obszarów pokopalnianych łącznie z tym, aby w jak najszybszym czasie wyrobiska pokopalniane włączyć w sieć hydrograficzną tego obszaru i aby poprawić stosunki wodne –  powiedział Krzysztof Woś Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, podczas przemówienia, zapewnił:

Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie przyczyni się do rozwoju nowoczesnej energetyki, która spowoduje, że rozwinie się nasze bezpieczeństwo energetyczne i stabilność energetyczna, zarówno w naszym regionie jak i w całym kraju. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z naszą uczelnią ten rozwój nastąpi w harmonii z przyrodą i przyczyni się do poprawy stosunków wodnych Wielkopolski.

Piotr Woźny Prezes ZE PAK S.A. zaznaczył, że:

Jak powszechnie wiadomo, już za dwa lata kończymy wytwarzanie energii elektrycznej z węgla brunatnego (…) trzeba po sobie posprzątać, ale nie tylko posprzątać, ale też to miejsce wykorzystać, aby dalej produkować energię, tym razem już jako bezemisyjną, taką, której produkcja nie przynosi szkody środowisku naturalnemu, ludziom i przyrodzie. Dla nas zarówno Uniwersytet Przyrodniczy, jak i Wody Polskie to naturalni partnerzy. Wody Polskie to najlepszy partner, by odbudować stosunki wodne.