Sobotni Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym w Warszawie odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Zaprezentowaliśmy tam ofertę edukacyjną Wód Polskich.

Uczestnicy pikniku mieli okazję zagrać w koło fortuny z pytaniami dotyczącymi wody i zapoznać się z grą Młody hydrolog, dostępną on-line na stronie mlodyhydrolog.pl. Wielką atrakcją naszego stoiska były spektakle teatru naukowego Hadwa-O!. Aktorzy w przystępny, ale dający do myślenia sposób uświadamiali zebranym, jak wiele wody potrzebujemy do wytworzenia przedmiotów codziennego użytku. Aby powstał zwykły T-shirt zużywa się aż 2, 5 tys. litrów wody, a do wytworzenia skórzanych butów potrzeba aż 13,5 tys. litrów! Współpracujący z nami artyści zaprezentowali też różne wodne eksperymenty, takie jak np. cięcie warzyw wodą pod dużym ciśnieniem. Eksperymenty naukowe szczególnie podobały się dzieciom, chociaż towarzyszący im dorośli bawili się równie dobrze! Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach. Informacje na ten temat będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej i na Facebooku.

Oferta edukacyjna Wód Polskich jest bardzo szeroka. Prowadzimy zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które prowadzą nasi regionalni edukatorzy – pracownicy zespołów komunikacji społecznej i edukacji wodnej. Podczas zajęć dzieci uczą się o tym, jak oszczędzać wodę, jak dbać o jej dobrą jakość, gdzie woda występuje w przyrodzie i pod jaką postacią.

Równie ważna jest dla nas współpraca z uczelniami wyższymi i szkołami średnimi. To właśnie w szkołach średnich i wyższych kształtuje się młoda kadra pracowników gospodarki wodnej, to właśnie w tym wieku młodzi ludzie dokonują wyborów, czym chcą zająć się w przyszłości zawodowo. Jest to zatem idealny czas na to, aby mogli poznać tajniki pracy w gospodarce wodnej, dowiedzieć się o budowie i zasadach działania urządzeń hydrotechnicznych oraz procesów zachodzących w szeroko rozumianej gospodarce wodnej.

Wody Polskie administrują ponad trzydziestoma dwoma tysiącami budowli hydrotechnicznych. Dzięki współpracy z uczelniami i szkołami średnimi uczniowie i studenci mają okazję odwiedzić nasze obiekty i zobaczyć ich pracę od środka. Ponadto współpraca z uczelniami i szkołami średnimi to możliwość odbycia stażu i praktyk zawodowych w Wodach Polskich.

Joanna Sasal p.o. Kierownika Zespołu Edukacji Wodnej,
Anna Jastrzębska Wydział Komunikacji Społecznej

Załączniki:
PlikOpisRozmiarUtworzono
Pobierz plik (Sytuacja hydrologiczna 2019-05-22 1900.pdf)Komunikat nr 3/2019 Kanał Augustowski 626 kB2019-05-23 15:06