Warunki hydrometeorologiczne w ostatnich miesiącach spowodowały znaczny wzrost stanów wody na Kościańskim Kanale Obry. Obecna sytuacja związana jest roztopami śniegu jakie wystąpiły w zlewni Warty oraz praktycznie nieprzerwanymi opadami deszczu w styczniu i na początku lutego tego roku. Również ze względu na nasycenie wodą zlewni w kilku miejscach w gminie Kościan woda przelała się przez wały. Zdarzenia na bieżąco monitorują pracownicy PGW Wody Polskie.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, na wniosek odbyło się posiedzenie Wielkopolskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli PGW Wody Polskie, na którym zadecydowano o niezwłocznym podjęciu działań ze wsparciem straży pożarnej.  

W ramach ustaleń ze sztabu, przystąpiono do wzmocnienia workami z piaskiem wałów w trzech miejscach w okolicy Gryżyny oraz do obserwacji za pomocą drona stanu kanałów od jazu w Gryżynie w kierunku Jurkowa i Kurzej Góry. Skontrolowano szczelność zapory czołowej i zapór bocznych zbiornika Wonieść. Z powodu zalania zamknięto również drogę z Gurostwa do Nielęgowa oraz pomiędzy Nielęgowem i Gryżyną, a strażacy z PSP w Kościanie wraz z okolicznymi jednostkami OSP zabezpieczali najbardziej zagrożone miejsca. Na miejscu pracowało ok. 70 osób. Podjęto również decyzję o przygotowaniu stawów w Wojnowicach na przechwycenie dodatkowej ilości wody. 

Szczególnym monitoringiem objęto zbiornik wodny Wonieść retencjonujący wody spływające w kierunku Kościana. Po raz pierwszy w historii został on napełniony do stanu maksymalnego. W wyniku obserwacji stwierdzono przesiąki wody w skarpie oraz w stopie skarpy zapory czołowej od strony odpowietrznej. Z tego powodu rozpoczęto prace polegające na dociążeniu stopy skarpy oraz samych skarp za pomocą worków z piaskiem, które układane są na geowłókninie w celu zapobieżenia przebiciu hydraulicznemu w miejscach, które zostały wytypowane przez pracowników Wód Polskich.

Jednocześnie, w celu zmniejszania napływu wody do zbiornika Wonieść, trwa zalewanie stawów rybnych w Wojnowicach. Wzmacniane są również wyrwy na lewym wale przeciwpowodziowym Kościańskiego Kanału Obry. Ze względu na brak możliwości poruszania się po wałach, worki z piaskiem dostarczane są za pomocą łodzi. Usuwane są też zatory powyżej Kościana.

Na miejscu pracuje blisko 120 osób, w tym pracownicy Wód Polskich. Działania na zaporze czołowej zbiornika Wonieść wykonywane są przy udziale Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, Centralnego Odwodu Operacyjnego, PSP Kościan oraz OSP z powiatu kościańskiego. W akcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego na Kościańskim Kanale Obry uczestniczą pracownicy Nadzoru Wodnego Kościan, którzy m.in. wczoraj usunęli zator w cieku z powalonego drzewa. Ponadto uzupełnili ubytki oraz zabezpieczyli dziury bobrowe w wałach.

Więcej informacji na stronie RZGW w Poznaniu: https://poznan.wody.gov.pl/aktualnosci/1531-przeciwpowodziowe-dzialania-przy-koscianskim-kanale-obry