Kolejny z nowoczesnych polderów budowanych przez Wody Polskie na Ziemi Kłodzkiej jest gotowy. Suchy zbiornik Krosnowice na potoku Duna w gminie Kłodzko pomieści blisko 2 mln m3 wody, a przy współdziałaniu z pozostałymi trzema nowymi obiektami przeciwpowodziowymi wzmocni ochronę 25-tysięcznego Kłodzka przed zagrożeniem wynikającym z gwałtownych wezbrań wody, charakterystycznych dla tego regionu.

Kluczowy etap działań Wód Polskich na Ziemi Kłodzkiej jest w końcowej fazie. Budowa w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych w Roztokach, Boboszowie, Krosnowicach i Szalejowie Górnym dobiega końca. Zadaniem polderów jest redukcja zagrożenia powodziowego w dolinach rzek, na których są zlokalizowane oraz pośrednio również na Nysie Kłodzkiej. Łączna pojemność retencyjna wszystkich czterech polderów wynosi ponad 16 mln mi bezpośrednio ochroni 1200 okolicznych mieszkańców. Na ostatnim z budowanych obiektów w Szalejowie roboty mają się zakończyć w ostatnim kwartale tego roku.

29 września odbyło się uroczyste otwarcie zbiornika z udziałem przedstawicieli Parlamentu RP, Komisji Europejskiej, Wód Polskich, samorządowców i wykonawców.

DSC03069

- Zbiornik Krosnowice to bardzo ważny obiekt, zwłaszcza dla tej przepięknej krainy, która jest szczególnie zagrożona powodzią z racji swojego ukształtowania terenu. Wykorzystujemy wszelkie możliwe sposoby, by zwiększać bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców Ziemi Kłodzkiej – powiedział Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś 

DSC03078

- Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Krosnowice to długo oczekiwany projekt, którego realizacja nie była łatwa i wymagała współpracy wielu środowisk i instytucji. Te kompleksowe, wieloletnie działania poprawią bezpieczeństwo ludzi żyjących nad Nysą Kłodzką i Odrą, mieszkańców województwa dolnośląskiego, w szczególności Kotliny Kłodzkiej, którzy bardzo cierpieli podczas powodzi w 1997 r. Chronimy nie tylko mieszkańców, ale też infrastrukturę techniczną, obiekty użyteczności technicznej oraz przedsiębiorstwa – zaznaczyła rzeczniczka przedstawicielstwa regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu Paulina Kufel.

DSC03086

- Chciałbym podziękować za ten projekt, w ramach którego wybudowane cztery zbiorniki zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców Krosnowic, gminy Kłodzko i Całej Ziemi Kłodzkiej –  oznajmił Senator RP Aleksander Szwed.

DSC03093

- W gminie Kłodzko jest pięć rzek, które co jakiś czas wylewają. Dlatego bardzo się cieszę, że powstały te zbiorniki w Roztokach, Boboszowie i teraz w Krosnowicach, a w przyszłości także w Szalejowie. Gdy tylko pojawiają się większe opady, śledzę System Ostrzegania Przeciwpowodziowego, pojawiam się na terenach, gdzie najczęściej pojawiają się lokalne podtopienia. Mam jednak nadzieję, że te obiekty zapobiegną raz na zawsze tym przykrym incydentom – podkreślił Wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur.

 

Nowoczesny system obiektów

Pierwszym, oddanym do użytku w 2021 roku, był zbiornik Roztoki, zlokalizowany na potoku Goworówka. Jego pojemność wynosi 2,7 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 48 ha. ​Zapora zbiornika ma długość 756 m. Z kolei latem 2023 roku zakończono i oddano do użytku zbiornik Boboszów na Nysie Kłodzkiej. Jego pojemność to 1,4 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu 21 ha.

Zbiornik Krosnowice posiada podobne rozmiary do wyżej wymienionych. Jego pojemność wynosi 1,9 mln m3. Powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu to 44 ha, natomiast długość zapory jest równa 452 m, a maksymalna wysokość piętrzenia 14 m. Budowa trwała od 2018 do 2023 roku i kosztowała blisko 175 mln złotych, w tym ze środków Unii Europejskiej w ramach POIiŚ na lata 2014-2020 dofinansowano ją kwotą ponad 43 mln złotych.

Budowa zbiornika Krosnowice  została zrealizowana zgodnie z wszelkimi wymogami środowiskowymi. Ponad 85% czaszy zbiornika jest pozostawiona w stanie naturalnym. Konstrukcja obiektu umożliwia migrację ryb, zawieszono budki lęgowe dla pliszki górskiej i skrzynki dla nietoperzy. Ponadto nasadzono 7,7 tys. drzew iglastych i liściastych. Blisko 8,4 tys. krzewów posadzono jako odnowę grądowych i łęgowych siedlisk przyrodniczych.

Wspomniane zbiorniki, wraz z obiektem w Szalejowie Górnym, tworzą nowoczesny system, służący zarządzaniu przepływem wód wezbraniowych. Wszystkie cztery poldery będą przechwytywać i redukować falę powodziową. Obiekty są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w system przekazywania danych z możliwością sterowania lokalnego, z centrum zarządzania zbiornikami w Kotlinie Kłodzkiej, jak i z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Całkowity koszt realizacji projektu dla zadań z komponentu 2A w ramach POPDOW, obejmującego budowę wszystkich czterech zbiorników, to ponad 976 mln złotych, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności wynosi niespełna 370 mln złotych.

IMG 4613 IMG 4615
Zbiornik Krosnowice. Fot. Wody Polskie  

 

Odnowienie infrastruktury zabezpieczającej

Drugim etapem ochrony przeciwpowodziowej Ziemi Kłodzkiej jest modernizacja istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej w największych miejscowościach regionu oraz likwidacja „wąskich gardeł” na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach dla umożliwienia bezpieczniejszego przejścia fali wezbraniowej i uniknięcia zagrożenia podtopieniami.

W ramach tej inwestycji zrealizowane będą prace remontowo-odtworzeniowe na wybranych odcinkach Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej, Morawy, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennego Potoku w najbardziej zurbanizowanych miejscowościach Ziemi Kłodzkiej. To Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole-Zdrój, Międzylesie, Polanica-Zdrój oraz Szczytna. W każdej z miejscowości projekt już w 2019 roku był konsultowany i dyskutowany z mieszkańcami oraz lokalnymi samorządami, co w efekcie umożliwiło wypracowanie rozwiązań zwiększających zabezpieczenia przeciwpowodziowe i spełniających oczekiwania społeczeństwa. Wszystkie prace zostaną przeprowadzone przy minimalnej ingerencji w unikalne walory przyrodnicze i architektoniczne regionu.

Łącznie na Ziemi Kłodzkiej Wody Polskie realizują obecnie kilkuetapową strategię przeciwpowodziową dla tego obszaru o wartości 1,2 mld złotych w celu ochrony życia i mienia mieszkańców oraz lokalnej infrastruktury i dziedzictwa kulturowego.

IMG 4591 IMG 4629
Zbiornik Krosnowice. Fot. Wody Polskie  

 

Kompleksowe gospodarowanie wodami

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, jest realizowany przez Wody Polskie do czerwca 2025 roku i finansowany z budżetu państwa, Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy, środków unijnych, a jego łączna wartość wynosi ponad 5,5 mld złotych. System docelowo ma zabezpieczyć ponad 15 mln Polaków.

{gallery}Krosnowice{/gallery}

Zbiornik Krosnowice. Fot. Wody Polskie