W niedzielę (28.04) na Kanale Augustowskim Wody Polskie zainaugurowały sezon żeglugowy. Z tej okazji różne jednostki pływające zaprezentowały się na jeziorach Necko, Rospuda i Białe.

1

Augustów i Kanał Augustowski to nasze oczko w głowie, o które bardzo dbamy – powiedziała Joanna Kopczyńska zastępca prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym.

Paradę poprowadził statek Żeglugi Augustowskiej Serwy, który zabrał na pokład 200 osób. Tuż zanim popłynęły statki i katamarany innych armatorów działających w Augustowie oraz prywatne jednostki. Podróżni w trakcie rejsu mogli zobaczyć rzeźbę legendarnej "gołej Zośki". Według jednej z legend nazwa pochodzi od dziewczyny, która utopiła się w jeziorze Rospuda, chcąc popchnąć swój sobótkowy wianek, który osiadł na mieliźnie. "Gołą Zośką" nazwany został także półwysep i wzniesienie przy jeziorze, przy którym w 2015 roku postawiono rzeźbę dziewczyny.

2

Podczas rejsu statki zatrzymały się obok rzeźby, a pasażerowie zgodnie z tradycją rzucali do wody kwiaty dla "gołej Zośki". 

Kanał Augustowski to też szlaki rowerowe i wprowadzenie dodatkowo ruchu bezwizowego do 10 dni, pozwala na to żeby wszyscy mogli korzystać nie tylko z uroków Augustowa i Ziemi Augustowskiej, ale też chociażby z Grodna, które myślę, że jest bliskie sercu wielu Polaków – dodał burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk

W tym roku Wody Polskie usunęły awarię wrót dolnych na granicznej, polsko-białoruskiej śluzie Kurzyniec. Wkrótce rozpocznie się remont wrót na śluzie Dębowo.

3

W ubiegłym roku na Kanale Augustowskim mieliśmy ponad 9 i pół tysiąca śluzowań, prześluzowaliśmy prawie 30 i pół tysiąca jednostek, to rekord – mówił Mirosław Markowski dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Finał parady jednostek pływających miał miejsce na plaży nad jeziorem Białym. Tam odbył się piknik edukacyjny, wystąpił zespół Duet z Przypadku i Teatr Piosenki APK, a Teatr Pneumatyczny zaprezentował legendę o Gołej Zośce. 

4

Współorganizatorem otwarcia sezonu żeglugowego było miasto Augustów.

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, 

rzecznik prasowy RZGW w Białymstoku