Jesień to obok wiosny drugi sezon aktywności w ramach kampanii #WodyToNieŚmietnik. Pracownicy Wód Polskich wraz z przedstawicielami jednostek samorządowych, rządowych, instytucji pozarządowych oraz nauczycieli i uczniów szkół z całej Polski rozpoczęli  cykl akcji sprzątania terenów nadwodnych.

Praktycznym wymiarem naszej kampanii „Wody to nie śmietnik” są akcje sprzątania rzek i jezior, gdzie wcielamy w czyn nasze prośrodowiskowe hasła. Akcje sprzątania są ważne z wielu przyczyn. Po pierwsze, pomagamy naszym rzekom i jeziorom w samooczyszczaniu. Mniej śmieci na brzegach i w korytach rzek, to lepsza jakość wód, co sprzyja wodnym ekosystemom. Po drugie, to edukacja przez działanie – dzięki temu wyrabiamy poprawne nawyki w zakresie dbania o wody. Po trzecie, to troska o estetykę naszego otoczenia – wypoczynek nad czystymi wodami jest zdecydowanie przyjemniejszy, niż nad wysypiskiem. Po czwarte, to także mile spędzony czas i integracja lokalnych społeczności, dzieci, młodzieży, pasjonatów i zaangażowanych ludzi, dla których przyroda i czyste środowisko są ważną wartością.

Jesienna aura sprzyjała nam zarówno w organizowaniu własnych akcji, jak i wspieraniu i aktywnemu zaangażowaniu w społeczne akcje sprzątania. Wspólnie z mieszkańcami, uczniami i pasjonatami wody połączyliśmy siły, aby pokazać w praktyce, że wody to nie śmietnik! Jesteśmy zadowoleni z rezultatów naszej współpracy – w całym kraju oczyściliśmy nasze wody z mnóstwa zbędnych odpadów pozostawionych przez mniej odpowiedzialnych użytkowników.

Satysfakcja z widoku czystej rzeki czy jeziora jest nieoceniona, dlatego chętnie dzielimy się efektami naszej wspólnej pracy dla dobra przyrody. A jest o czym opowiadać, bo w ostatnich tygodniach zakasaliśmy rękawy, zabraliśmy ze sobą worki i rękawice i wyruszyliśmy razem zbierać butelki, opony, a nawet zużyte sprzęty AGD, które ich byli właściciele porzucili nad wodami. Działaliśmy aktywnie w całym kraju – od Pomorza po Podkarpacie, od Mazur aż po Śląsk!

 {gallery}wtns_jesien_2023{/gallery}

 

Zgłoś do GIOŚ – raportuj zanieczyszczenia wód lub nielegalne wysypiska śmieci!

Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pojawiła się nowa wersja formularza „zgłoś interwencję”. Teraz dzięki funkcji geolokalizacji można dokonać zgłoszenia zanieczyszczenia środowiska, w tym wód, bez podawania adresu. GIOŚ stworzył specjalny interaktywny formularz, który w sposób łatwy i sprawny umożliwia zgłoszenie np. nielegalnego składowiska odpadów. Szczegóły: https://portal.gios.gov.pl/formularze/share/6087ac37e1744901b6c94f233bd123a8

 

Akcje sprzątania oprócz edukowania społeczeństwa przynoszą wymierne efekty!

Wody Polskie od kilku lat prowadzą kampanię Wody to nie śmietnik, której zasadniczym elementem jest edukacja przez działanie. Rokroczne organizowanie akcji sprzątania pozwala nam porównać efekty naszych działań w kolejnych latach i możemy powiedzieć, że mamy powody do radości – śmieci jest coraz mniej. Cieszy nas, że postawa dbania o środowisko naturalne szerzej przebija się do społeczeństwa, a zwłaszcza najmłodszych, którzy poprawne nawyki przeniosą w dorosłe życie. Czyste rzeki i jeziora to nasza wspólna misja – dzięki zaangażowaniu wielu osób i podmiotów, możemy wcielać ją w życie.

Zachęcamy do dołączenia do naszej kampanii! Dla wszystkich, którzy chcą zorganizować akcje sprzątania lub dołączyć do grup działających na ich terenie, dla osób, które chcą się podzielić pomysłami i spostrzeżeniami, wreszcie dla tych, którzy chcą powiadomić pracowników  Wód Polskich o potrzebie posprzątania danej rzeki czy zbiornika wodnego, zorganizowania, bądź włączenia się w taką akcję, , uruchomiliśmy adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegóły znajdziecie na naszej stronie: https://www.wody.gov.pl/edukacja/wody-to-nie-smietnik/wlacz-sie.

 

Śmieci mniej – wodom lżej!

Pokaźne grono osób zjednoczyło swoje siły, aby sprzątać rzeki w województwie zachodniopomorskim. Grupa ponad 150 osób przystąpiła do akcji sprzątania rzeki Regi w miejscowości Trzebiatów. Organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Trzebiatowa, Zarząd Zlewni w Gryficach, Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi i Nadleśnictwo Gryfice. Uczestnikami wydarzenia byli również 3 Batalion Zmechanizowany w Trzebiatowie, Komenda Powiatowa Policji w Gryficach, Zarząd Dróg Gminnych Trzebiatów oraz uczniowie i nauczyciele szkół z Trzebiatowa. Podczas akcji uprzątnięto rzekę Regę na całym jej  odcinku, przebiegającym przez miejscowość Trzebiatów. Śmieci zbierano selektywnie, dzieląc je na tworzywa sztuczne, szkło, papier oraz pozostałe odpady zmieszane.

Z kolei nad Iną, w zaledwie kilkadziesiąt minut pracownicy Zarządu Zlewni w Stargardzie zebrali ogromną ilość śmieci. Dominowały puszki, butelki, artykuły budowlane i śmieci komunalne, które często workami są wyrzucane przez mieszkańców nad rzeką. W akcji pomogli uczniowie klasy mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida w Stargardzie.

Na Wrocławskim Węźle Wodnym, w ramach Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata, czyli World Cleanup Day, pomogliśmy sprzątać odrzańskie obwałowania na odcinku wzdłuż Odry pomiędzy Mostami Warszawskimi a Mostami Osobowickimi. W ciągu zaledwie dwóch godzin uczestnicy zebrali kilkaset kilogramów śmieci, wśród których tradycyjnie nie brakowało butelek i opakowań szklanych oraz plastikowych. Za koordynację wydarzenia odpowiadała platforma ekologiczna Planet Heroes. Natomiast podczas 30. Jubileuszowej Akcji Sprzątanie Świata - Polska, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, udało się posprzątać Wyspę Opatowicką we Wrocławiu. Śmieci były zbierane z podziałem na trzy frakcje - żółtą, czarną i zieloną, a wolontariusze zostali uprzednio przeszkoleni i wyposażeni w rękawice oraz worki. W obu akcjach udało się zebrać około pół tony odpadów, które zamiast do Odry trafią w odpowiednie miejsce. Również uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zielonej Wsi, biorący udział w programie Aktywni Błękitni, dali przykład i wraz z nauczycielem posprzątali tereny nadwodne nieopodal budynku szkoły.

Zebraniem ponad 2 ton śmieci zakończyła się przeprowadzona akcja społeczna jesiennego sprzątania zbiornika Kuźnica Warężyńska. Obiekt hydrotechniczny został uporządkowany przez uczestników wydarzenia, w tym uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 31 im. Zagłębia Dąbrowskiego w Dąbrowie Górniczej. Partnerami wydarzenia byli Komenda Miejska Policji z Dąbrowy Górniczej, Ochotnicza Straż Pożarna w Preczowie, Urząd Miasta i Gminy Siewierz, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Katowicach oraz Leroy Merlin z Sosnowca. Na miejscu nie zabrakło także pracowników terenowych Wód Polskich w Gliwicach. Wydarzenie zorganizowane zostało przy współudziale prasy.

W Krakowie, razem z Fundacją Rok Rzeki Wisły oczyściliśmy brzegi Prądnika. Wywóz zabranych odpadów zapewnił MPO Kraków.

Akcja „VIII Jesienne Sprzątanie Noteci” zgromadziła cztery grupy piesze, które sprzątały brzegi rzeki, ekipę specjalną na rowerze wodnym która magnesami neodymowymi wyławiała złom z dna oraz grupę kajakarzy, która usuwała pływające nieczystości. Okazało się, że regularne sprzątanie wyznaczonego uprzednio odcinka przynosi efekty, natomiast nieco dalej uczestnicy sobotniego sprzątania znaleźli mnóstwo dziwnych i arcyciekawych znalezisk, takich jak zderzak samochodowy, kask wspinaczkowy czy rondelek. W województwie kujawsko-pomorskim również Stowarzyszenie historyczno-eksploracyjne Przedmoście z Lisewa, przy udziale Wód Polskich, posprzątało jezioro w Kikole.

Pracownicy warszawskich Wód Polskich uczestniczyli w Akcji Czysta Wisła, gdzie wspólnie m.in. z wolontariuszami, wędkarzami, kajakarzami, nurkami, rowerzystami i mieszkańcami posprzątali brzegi Wisły. Z kolei pracownicy Zarządu Zlewni w Ciechanowie oraz Nadzoru Wodnego w Mławie we współpracy z Miastem Mława przeprowadzili akcję „Uwolnij rzekę Seracz od śmieci”. Była to akcja edukacyjna i zarazem społeczna, zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy m.in. kształtowania poczucia zbiorowej odpowiedzialności za środowisko.

Działo się również nad Biebrzą! Pracownicy Wód Polskich w Białymstoku wraz z Biebrzańskim Klubem Płetwonurków „Meander", Biebrzańskim Parkiem Narodowym, moniecką Strażą Pożarną, samorządem miasta Goniądz oraz Happy Divers Club i Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą „Scubamaniak” po raz kolejny posprzątali dno i brzegi rzeki. Blisko 50 osób uczestniczących w akcji sprzątania Biebrzy zebrało około 200 kg śmieci. Natomiast o czystość nad jeziorem Sawinda zadbali Aktywni Błękitni ze szkoły w Woszczelach.

Pełni energii zajęliśmy się sprzątaniem rzek na Lubelszczyźnie. Wspólnie ze Stowarzyszeniem "U Źródeł Ciemięgi" z Miłocina zorganizowaliśmy akcję sprzątania okolic rzeki Krężniczanki w Bełżycach. Do naszej akcji włączyli się prężnie uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bełżycach. Wspólnie uzbieraliśmy niestety dużą ilość śmieci, przeważały puszki, butelki oraz worki plastikowe, a nawet znalazła się zużyta opona samochodowa!

Pracownicy lubelskich Wód Polskich wraz z pracownikami lubelskiego oddziału Firmy Interrisk pod patronatem Fundacji Rok Rzeki Wisły już po raz trzeci sprzątali lubelską rzekę Bystrzycę. W akcję włączyła się także Firma Ekoland Sp. z o.o. z Kraśnika, która zapewniła worki, rękawice oraz odbiór śmieci. Z kolei ponad 120 wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krasnymstawie po raz kolejny w ramach akcji #SprzątamyDlaPolski2023 i programu Aktywni Błękitni z wielkim zaangażowaniem włączyło się w akcję sprzątania terenów nadrzecznych Wieprza przepływającego w okolicach ich placówki.

Jesienną aktywnością dla czystości rzek i jezior wykazali się również pracownicy Wód Polskich z Podkarpacia. Pracownicy Zbiornika Wodnego Besko w ramach rutynowej kontroli czaszy zbiornika zebrali kilkanaście worków odpadów. Natomiast dzięki współpracy Zarządu Zlewni w Jaśle, Zespołu Parków Krajobrazowych w Krośnie, Urzędu Gminy w Dukli oraz Szkoły Podstawowej w Dukli wysprzątaliśmy rzekę Jasiołkę! Również wspólnie z Fundacją Rok Rzeki Wisły i wolontariuszami z firmy InterRisk posprzątaliśmy brzegi Wisłoka w Rzeszowie! W akcji uczestniczyli pracownicy wsparcia technicznego ZZ w Krośnie i pracownicy Nadzoru Wodnego w Rzeszowie.