W związku z pojawieniem się śniętych ryb na Odrzańskiej Drodze Wodnej pracownicy Wód Polskich monitorują sytuację na rzece i pozostają w stałym kontakcie z instytucjami, które zgodnie z kompetencjami odpowiadają za zdiagnozowanie przyczyny i sprawców tego zjawiska.
Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Wojewodę Lubuskiego w Cigacicach nad Odrą z udziałem Grzegorza Witkowskiego Wiceministra Infrastruktury, Jacka Ozdoby Wiceministra Klimatu i Środowiska, Wojciecha Skurkiewicza Wiceministra Obrony Narodowej, Magdy Gosk Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Przemysława Dacy Prezesa Wód Polskich przedstawiliśmy aktualną sytuację na rzece Odrze.
- Doszło do poważnej katastrofy ekologicznej. Zaczęła się 26 lipca w okolicach Oławy. Fala trucizny doszła do ujścia rzeki Warty. Nasi pracownicy we współpracy z PZW i wolontariuszami wybrali 10 ton martwych ryb. Straty w rybach szacujemy na kilkanaście milionów złotych. Razem z PZW staramy się zarybiać, a ktoś niszczy efekty tych prac. Po pobraniu próbek przez WIOŚ, sprawa została skierowana do Prokuratury i wszczęto postępowanie. Oczekuję, że truciciel zostanie znaleziony i przykładnie ukarany – powiedział Prezes Daca.
Od samego początku pojawienia się śniętych ryb, pracownicy Wód Polskich monitorują sytuację na rzece i pozostają w stałym kontakcie z instytucjami, które zgodnie z kompetencjami odpowiadają za zdiagnozowanie przyczyny i sprawców tego zjawiska.
Prezes Daca na konferencji w Cigacicach. Fot. Wody PolskieSytuacja na odcinkach Odry na obszarze województw opolskiego i dolnośląskiego, administrowanych przez Wody Polskie RZGW we Wrocławiu jest całkowicie opanowana i stabilna. Od kilku dni nie występują żadne nowe skupiska śniętych lub martwych ryb, ani w rejonie Wrocławia, ani w rejonie Oławy, gdzie po raz pierwszy zaobserwowano problem pod koniec lipca. To właśnie w rejonie tej ostatniej miejscowości nasi pracownicy wspólnie z PZW wyłowili łącznie ponad 5 ton ryb, które trafiły do utylizacji. Aktualnie na terenie województwa lubuskiego trwa usuwanie ryb z rzeki Odry przez PZW, przy wsparciu pracowników Wód Polskich.
Bieżące informacje publikujemy na naszych stronach www: Górna i Środkowa Odra: kliknij tutaj |
Uwaga! Apelujemy do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli. Do czasu wyjaśnienia przyczyn obserwowanego obecnie zjawiska oraz zlokalizowania źródła, za co odpowiadają inne organy i instytucje, nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków.
Współpracujemy ze służbami mającymi kompetencje w zakresie rozwiązania problemu a przede wszystkim - ustalenia jego przyczyny. Jednocześnie przypominamy:
-
Polski Związek Wędkarski zgodnie z zawartą z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu umową na użytkowanie obwodu rybackiego ma obowiązek usuwania śniętych ryb w przypadku ich stwierdzenia.
-
Określeniem stanu chemicznego wody zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ), który zgodnie z kompetencjami i zadaniami określonymi w polskim prawodawstwie jest instytucją odpowiedzialną za pobieranie próbek wody, ich badanie oraz przekazywanie wyników takich analiz.
-
Za ustalenie przyczyn ewentualnego skażenia bądź zanieczyszczenia wody odpowiada WIOŚ, który w ciągu ostatnich dni wielokrotnie pobierał na różnych odcinkach Odry próby wody. Obecnie nadal oczekujemy na ich analizę oraz wyniki.
-
W przypadku wykrycia sprawców, użytkownik obwodu rybackiego, a więc PZW, na drodze cywilnej może ubiegać się o odszkodowanie od winnych naruszeń środowiskowych.
-
Poszukiwanie sprawców leży natomiast w gestii Policji oraz Prokuratury
Fot. RZGW we Wrocławiu |
Bieżące informacje publikujemy na naszych stronach www:
Górna i Środkowa Odra:
https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/1696-komunikat-dotyczacy-pojawienia-sie-snietych-ryb-w-odrze
Środkowa i Dolna Odra: