Woda jest źródłem życia. Nie tylko dla nas ludzi, ale także dla roślin i zwierząt, w tym wielu pożytecznych owadów zapylających. Zapylacze, czyli przede wszystkim pszczoły ale również trzmiele, osy, muchówki, motyle, czy chrząszcze, pełnią bardzo ważną rolę w naszym ekosystemie.  Zbierając pokarm, czyli pyłek i nektar roślinny, przenoszą pyłek z kwiatu na kwiat dzięki czemu mogą zawiązać się owoce i wykształcić nasiona. Większość roślin które zjadamy wymaga zapylenia przez owady, a zatem dzięki ich pracy możemy cieszyć się smakiem wielu owoców i warzyw. Szczególnie w okresie suszy, warto zadbać o te pożyteczne zwierzęta i zapewnić im potrzebną wodę, dzięki której będą mogły przeżyć i odwdzięczyć się nam wysokimi plonami.

Doskonałym pomysłem będzie stworzenie poidełka dla pszczół. Dzięki niemu owady będą miały stały dostęp do wody i przetrwają okres suszy. Można je wystawić we własnym ogrodzie, ale także na tarasie czy balkonie. Jest to niezwykle ważne szczególnie w okresie wiosennym, gdyż wtedy pszczele rodziny intensywnie się rozwijają i potrzebują duże ilości wody, a jedna pszczoła potrafi nawet kilkaset razy dziennie latać do źródła.

 

poidełko3 min poidełko6 aaron burden JN1Lvw3EJaU unsplash min

 

Poidełko należy jednak umiejętnie zrobić, gdyż niewłaściwie wykonane może stać się pułapką dla pszczół i przyczynić się do ich potopienia! Poniżej zamieszczamy cenne wskazówki, na co zwrócić uwagę, by odwiedzające nas zapylacze mogły się bezpiecznie napić:

 

  • Ilość wody musi być dostosowana do wielkości pojemnika, by zapobiec topieniu się owadów. W zupełności wystarczy parę milimetrów.
  • Nie można pozostawić otwartego lustra wody. Naczynie powinno być szczelnie wypełnione. Można to zrobić za pomocą kilku prostych sposobów! Wystarczy:

- wsypać keramzyt, czyli chłonną wypalaną glinkę, który będzie unosił się na powierzchni wody stanowiąc bezpieczną przystań dla pszczół;

- wsypać drobne kamyczki, po których owady będą mogły swobodnie się przemieszczać;

- wypełnić pojemnik wilgotnym mchem lub mokrą korą, dzięki czemu owady będą miały na czym usiąść i ugaszą pragnienie;

-  umieścić gałązki, trawę, muszelki, piasek lub ziemię; dzięki czemu poidełko nabierze naturalnego charakteru i stanie się bardziej atrakcyjne dla zapylaczy.

  • Jako poidełko można wykorzystać np. płaskie naczynie, talerz, plastikowy pojemnik, podstawkę od doniczki albo miseczkę. Można pokusić się też o bardziej zaawansowane konstrukcje. Wystarczy zrobić niewielką dziurkę w nakrętce butelki lub delikatnie odkręcić kranik beczki, tak by woda mogła powoli kroplami sączyć się z pojemnika. Pod butelkę lub beczkę podstawiamy pochyloną deseczkę z małymi rowkami, lub inny wyżłobiony przedmiot. Dzięki temu woda będzie powoli spływać, a owady będą mogły bezpiecznie usiąść wokół rowków i się napić. Przy ujściu deseczki warto podstawić poidełko, do którego będzie skapywać reszta wody.
  • Woda w pojemniku musi być świeża, dlatego należy zmieniać ją codziennie.
  • Warto przykryć lub osłonić poidełko, aby owady i inne zwierzęta nie zanieczyszczały wody swoimi odchodami.
  • Jako źródło wody najlepiej wykorzystać deszczówkę. Zwykle jest delikatniejsza od naszej wody w kranach, przez co jest bardziej preferowana przez owady. Poza tym jest zupełnie darmowym i cennym zasobem, który warto i należy zagospodarowywać, szczególnie w okresie suszy.

 

poidełko4 poidełko dla pszczol1 dobre poidelko dla pszczolw2

 

Musimy skutecznie przeciwdziałać suszy, pamiętając o tym, że woda jest cenna nie tylko dla nas ale również dla całego świata roślin i zwierząt! Bez zapylaczy, mających istotny wkład w produkcję żywności, trudno sobie wyobrazić przyszłość człowieka. Dlatego zmieniajmy otoczenie na lepsze, praktykując dobre nawyki.

 

Siejmy łąki kwietne! Są istnym rajem dla zapylaczy, gdyż bogactwo wielokolorowych kwiatów i traw licznie wabi pszczoły które znajdują tam doskonałe źródło pożywienia. Owady zapylające uwielbiają zróżnicowane zbiorowiska roślin, dlatego łąka stanie się dla nich wspaniałym domem, w którym będą żyć i rozmnażać się. Dzięki temu że kwietna łąka jest ekologiczna i nie wymaga stosowania herbicydów oraz pestycydów, stanowi bezpieczne schronienie dla zapylaczy.

Ponadto kwietne łąki to prawdziwa bioretencja! Doskonale wiążą wilgoć w glebie, filtrują wodę i poprawiają mikroklimat oraz wzbogacają bioróżnorodność! Więcej informacji o tym jak założyć łąkę kwietną:

http://www.wody.gov.pl/mala-retencja/kwietne-laki-na-okres-suszy/kwietna-laka-zamiast-trawnika

 

Łapmy deszczówkę! W dobie zmian klimatycznych każda kropla, która wsiąka w glebę jest cenna! Woda opadowa jest zupełnie za darmo i można ją wykorzystywać w gospodarstwie domowym. Zmagazynowana pozwala przetrwać okres suszy, ponadto zasila wody gruntowe, a po latach również wody podziemne, pozwalając im infiltrować w głąb gleby. Zadbajmy więc o jak najwięcej przepuszczalnego podłoża na naszym podwórku. Więcej informacji o przydomowych sposobach na retencję deszczówki:

http://www.wody.gov.pl/mala-retencja/kwietne-laki-na-okres-suszy/bioretencja

 

Chrońmy owady zapylające – to wielka korzyść dla nas i dla środowiska!

 

Joanna Sasal

Piotr Cierpucha

Wydział Edukacji Wodnej

PGW Wody Polskie