żegluga śródlądowa

Marynarz śródlądowy to odpowiedzialna rola, ale też wielka przygoda!

Dzięki zaangażowaniu wodniaków możemy bezpiecznie korzystać ze szlaków żeglugowych, a także bezpiecznie żyć nad dużymi rzekami. Ich codzienna praca jest zróżnicowana, w zależności od tego, do czego jednostki, na których pływają są przeznaczone. Jedni pływają na krajowych szlakach wodnych, inni wybierają wodne szlaki na całym świecie. Łączy ich pasja do żeglugi, która jest jednym ze środków transportu najmniej obciążających środowisko. Wody Polskie prowadzą szereg działań mających na celu wsparcie i rozwój żeglugi śródlądowej, aby nasi marynarze mogli bezpiecznie pokonywać każdy kilometr wodnych szlaków.

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1510-marynarz-srodladowy-to-odpowiedzialna-rola-ale-tez-wielka-przygoda

 Lodoamacz 041220

Dzień Marynarza Rzecznego

Codzienna służba załóg floty śródlądowej pozwala na utrzymanie szlaków wodnych w dobrym stanie i zapewnienie sprawnej przeprawy zarówno  mniejszym jednostkom, jak łodzie i żaglówki, jak i większym - barkom i promom. PGW Wody Polskie zarządzając wodami posiada również własne załogi i flotę, która dba m.in. o znakowanie szlaków, usuwanie przeszkód, odmulanie akwenów i prowadzenie akcji lodołamania w okresie zimowym. Stopniowo flota zasilana jest w nowe specjalistyczne jednostki, m. in. łodzie inspekcyjne czy lodołamacze.

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1181-dzien-marynarza-rzecznego

 prof wojewodzka1

Stopień Wodny Siarzewo szansą na zrównoważony rozwój regionu Dolnej Wisły

Dolna Wisła ma olbrzymi potencjał. To duże zasoby wodne, niemal połowa zasobów hydroenergetycznych Polski i tereny atrakcyjne przyrodniczo. Ponadto stanowi dogodne połączenie portu w Gdańsku z centrum kraju, jest to droga krótsza niż autostrada. Niestety możliwości te są zupełnie niewykorzystane. Dolna Wisła jest fragmentarycznie i chaotycznie zabudowana, zaniedbana i zanieczyszczona. Nie jest to ani dzika, ani naturalna rzeka. W obecnym stanie skutkuje to stratami społecznymi, ekologicznymi i ekonomicznymi – mówi profesor Krystyna Wojewódzka-Król z Katedry Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego.

https://wody.gov.pl/aktualnosci/998-stopien-wodny-siarzewo-szansa-na-zrownowazony-rozwoj-regionu-dolnej-wisly

 

Przemysaw Daca 1  

Prezes Wód Polskich o inwestycjach na Mazurach w Dzienniku Gazecie Prawnej

W najnowszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej (z 13.03.2020 r.) Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich opowiada, jakie inwestycje będą realizowane na Pojezierzu Mazurskim. Poniżej publikujemy tekst wywiadu. 

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/982-prezes-wod-polskich-o-inwestycjach-na-mazurach-w-dzienniku-gazecie-prawnej