W wyniku opadów i roztopów, obserwujemy wzrosty stanów wody do - również z przekroczeniem - stanów ostrzegawczych i lokalnie alarmowych. Pracownicy wszystkich jednostek organizacyjnych Wód Polskich są obecni w terenie, prowadzą wzmożony monitoring sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych, kontrolują stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych i pozostają w kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego.

Prowadzone działania są nadzorowane przez Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich, które cały czas monitorują sytuację i pozostają w stałym kontakcie ze strażą pożarną i innymi służbami. W terenie na bieżąco reagują Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich, które monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i innych obiektów hydrotechnicznych, podejmują także działania interwencyjne w przypadku stwierdzenia awarii i uszkodzeń urządzeń wodnych.


Aktualna sytuacja hydrologiczna w kraju – wzmożony monitoring - aktualizacja 23.02.2024

  • Na Wiśle kulminacja fali wezbraniowej wystąpiła dnia 18.02.2024 r. w Tczewie (przy przekroczonym stanie ostrzegawczym) i w późniejszym czasie uszła do Zatoki Gdańskiej.

  • Na Odrze kulminacja fali wezbraniowej wystąpiła wczoraj (22.02.2024 r.) w Bielinku (przy przekroczonym stanie alarmowym).

Obecnie na rzekach obserwuje się stabilizację i spadek stanu wody, choć lokalnie w dalszym ciągu następuje wzrost. Wciąż w wielu miejscach są przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe. Znacznej poprawie sytuacji hydrologicznej nie sprzyjają częste, choć na ogół niewielkie, opady deszczu. Pracownicy Wód Polskich są obecni w terenie i monitorują sytuację na rzekach i obiektach hydrotechnicznych. Zbiorniki przeciwpowodziowe prowadzą gospodarkę wodną w celu odbudowy pojemności powodziowej oraz w miejscu przejścia wezbrań redukcji ich wielkości, w zlewni Bobru suche zbiorniki przeciwpowodziowe Sobieszów i Mysłakowice piętrzą wodę.

Według IMGW-PIB stany wód w dorzeczach Wisły, Odry, Przymorza, Pregoły i Niemna układają się w strefie wody wysokiej i lokalnie średniej. Poziom wody na stacjach morskich układa się w strefie wody średniej i lokalnie wysokiej.

Według IMGW-PIB w dniu 23.02.2024 r. o godzinie 7.00 Stan alarmowy został zanotowany na:

  • 2 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły;

  • 13 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry.

Stan ostrzegawczy został zanotowany na:

  • 41 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły;

  • 43 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry;

  • 2 stacjach w dorzeczu rzek Przymorza.


Sytuacja hydrologiczna na przestrzeni ostatnich miesięcy wymaga wzmożonego działania pracowników Wód Polskich w terenie. Od grudnia ub. roku prowadzony jest wzmożony monitoring obiektów hydrotechnicznych oraz budowli przeciwpowodziowych. Zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe jest obecnie ponad 1600 pracowników Wód Polskich w całym kraju.  

Pracownicy Wód Polskich - podmiotu odpowiadającego za wody płynące – odbierają liczne zgłoszenia podtopień mających różną genezę, nie tylko od strony rzek i urządzeń wodnych, ale również od strony wód opadowych. Do Wód Polskich wpływają zgłoszenia dotyczące spraw związanych z podtopieniami - a także zdarzeń takich jak przecieki wałów, zatory czy awarie. Zgłoszenia podtopień zazwyczaj dotyczą miejsc położonych na Obszarach Szczególnego Zagrożenia Powodzią, wiele z nich dotyczy także obiektów poza administracją Wód Polskich, tj. rowów i zatkanych przepustów drogowych. 

– Zjawisko roztopów jest zmniejszone, ale retencja rzeczna oraz glebowa została wypełniona – w wielu regionach wskaźnik wilgotności gleby wynosi powyżej 60%. Dlatego sytuacja, szczególnie na obszarach nizinnych, nie ulega poprawie przy ciągłym zasilaniu wodami opadowymi – informuje Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Zbiorniki przeciwpowodziowe prowadzą gospodarkę wodną w celu redukcji wysokości wezbrań. Część z nich odbudowuje pojemności powodziowe w celu przygotowania się na ponowny wzrost dopływu do zbiorników związany z prognozowanymi opadami deszczu. Zbiorniki przeciwpowodziowe przeważnie zlokalizowane są na dopływach Odry i Wisły w górnych częściach zlewni na południu kraju, dlatego możliwości retencji zbiornikowej na Niżu Polskim – czyli tam gdzie, występuje większość opadów – są ograniczone.

– Nasze zbiorniki retencyjne znajdują się głównie na południu kraju, do przechwytywania wód wezbraniowych i powodziowych z górnych części zlewni największych rzek. Teraz mamy inną sytuację, gdzie woda stagnuje na niżu i zgodnie z prognozami taki stan rzeczy utrzymać się może jeszcze wiele tygodni – dodaje Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Zgodnie z prognozami IMGW-PIB, w najbliższych miesiącach w dalszym ciągu należy spodziewać się wyższych od normy opadów. Stan wody w rzekach nizinnych nie będzie ulegał nagłej poprawie z uwagi na niewielkie spadki i w konsekwencji możliwość ograniczonego odpływu nadmiaru wody do głównych rzek. W związku, z tym praca w długotrwałym obciążeniu wałów przeciwpowodziowych będzie generowała coraz więcej zgłoszeń o nieszczelnościach i awarii urządzeń wodnych. Wpływ na ich stan ma również aktywność niektórych zwierząt, które uszkadzają korpusy wałów przeciwpowodziowych. Sytuacja może ulec poprawie dopiero w okresie kilku tygodni od ustania ciągłych opadów.

– Kontrolowanie stanu infrastruktury hydrotechnicznej w terenie jest dla nas kluczowe. Ponad 1600 pracowników Wód Polskich zaangażowanych jest we współpracę ze służbami kryzysowymi oraz monitoring urządzeń hydrotechnicznych, w tym wałów przeciwpowodziowych – dodał Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Pracownicy Wód Polskich w całym kraju prowadzą wzmożony monitoring sytuacji hydrometeorologicznej oraz na obiektach hydrotechnicznych, a także współpracują ze służbami zarządzania kryzysowego, reagują też w sytuacjach awaryjnych, dokonując interwencyjnych zabezpieczeń i napraw.


Sytuacja hydrologiczna - 14.02.2024

O obecnej sytuacji hydrologicznej, związanej z potencjalnym ryzykiem wystąpienia powodzi, rozmawiano w Ministerstwie Infrastruktury podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzeniu przewodniczył wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. PGW Wody Polskie reprezentował Wiceprezes Mateusz Balcerowicz wraz z dyrektorem Departamentu Ochrony Przed Suszą i Powodzią, Biura Prezesa i Departamentu Organizacyjnego.

f24c2a19 dd42 406f af06 0dda15511c6c

Źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/w-ministerstwie-infrastruktury-o-sytuacji-hydrologicznej-w-kraju

Sytuacja hydrologiczna - 12.02.2024

 Według informacji IMGW-PIB aktualnie blisko 80% stacji hydrologicznych znajduje się w strefie wody wysokiej.

stany rzek 12 02 24 ewapotranspiracja 12 02 24
Wysokie stany wód i niski wskaźnik parowania. Żródło IMGW

- Sytuacja, jaką obserwujemy na rzekach, jest wynikiem wyjątkowych warunków hydrometeorologicznych, panujących od jesieni ubiegłego roku – ponadnormatywnych opadów, które spowodowały wysycenie zlewni wodą. Z uwagi na nasycenie zlewni wodą oraz fakt, że w zlewniach rzek nizinnych wezbrania przebiegają z mniejszą dynamiką niż górskich, na obniżenie się poziomu wód poczekamy nawet kilka tygodni – powiedział Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

wilgotnosc 12 02 24
Duża wilgotność gleby sprawia, że poziom wód będzie obniżać się powoli. Wysokie wskażniki wiglotności gleby na różnych poziomach głębokości. Źródło: IMGW 

 

Kulminacje fal wezbraniowych na Wiśle i Odrze

Na Wiśle kulminacja fali wezbraniowej dzisiaj (12.02.2024 r.) przekroczyła Kępę Polską (w przekroczonym stanie alarmowym) zmierza do Zbiornika Włocławek. Wezbranie poniżej Włocławka przejdzie przy przekroczonych stanach ostrzegawczych.  

Na Odrze kulminacja fali wezbraniowej dzisiaj (12.02.2024 r.) znajduje się w okolicach Ścinawy poniżej stanu alarmowego (przy przekroczonym stanie ostrzegawczym). Wezbranie przemieszcza się przy przekroczonych stanach ostrzegawczych oraz alarmowych.

 

Aktualna sytuacja hydrologiczna w kraju – wzmożony monitoring

Opady deszczu i spływ wód opadowo-roztopowych powodują wzrosty stanu wód oraz utworzenie się wezbrań na dopływach Wisły i Odry. Pracownicy Wód Polskich są obecni w terenie i monitorują sytuację na rzekach i obiektach hydrotechnicznych.

Zbiorniki przeciwpowodziowe prowadzą gospodarkę wodną w celu redukcji wysokości wezbrań. Część ze zbiorników m.in. Zbiorniki Kaskady Soły oraz ZW Świna Poręba odbudowują pojemności powodziowe w celu przygotowania się na ponowny wzrost dopływu do zbiorników związany z prognozowanymi opadami deszczu.

Według IMGW-PIB stany wód w dorzeczu Wisły i Odry układają się w strefie wody wysokiej i lokalnie średniej.  Stany wody w dorzeczach rzek Przymorza, Pregoły i Niemna układają się w strefie wody wysokiej. Poziom wody na stacjach morskich układa się w strefie wody wysokiej.

Według IMGW-PIB w dniu 12.02.2024 r. o godzinie 7.00 Stan alarmowy został zanotowany na:

  • 12 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły;

  • 29 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry;

  • 1 stacjach w dorzeczu rzek Przymorza;

  • 1 stacjach hydrologicznych morskich;

Stan ostrzegawczy został zanotowany na:

  • 68 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły;

  • 63 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry;

  • 13 stacjach w dorzeczu rzek Przymorza;

  • 3 stacjach hydrologicznych morskich;

 

Lokalne zjawiska lodowe na Sanie

12 lutego 2024 roku nie występują zjawiska lodowe na rzekach. Jedynie lokalnie utrzymuje się pokrywa lodowa na Sanie powyżej zbiornika Solina.

 

Sprawdź sytuację w swoim regionie

Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych i podejmowanych działaniach znajdziesz na stronach Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej:

RZGW we Wrocławiu

RZGW w Gliwicach 

RZGW w Krakowie 

RZGW w Lublinie

RZGW w Rzeszowie

RZGW w Szczecinie

RZGW w Gdańsku 

RZGW w Warszawie

RZGW w Poznaniu

RZGW w Bydgoszczy

RZGW w Białymstoku

KZGW

 

Widzisz zagrożenie? Reaguj!

W przypadku wystąpienia wszelkich niebezpiecznych zdarzeń na rzekach i zbiornikach wodnych przypominamy o możliwości zgłoszenia ich poprzez kontakt telefoniczny na całodobowy numer dyżurny: +48 22 470 10 01 lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

numer dyzurny 2661x525

 


Sytuacja hydrologiczna - 05.02.2024

Zator lodowy na ujściowym odcinku Bugu ustąpił. Wodowskazy na dolnym Bugu odnotowały spadek poziomu wód poniżej stanów alarmowych. Na wodowskazie w Małkini występuje wysoki stan wody, na wodowskazach w Wyszkowie i Popowie przekroczone są stany ostrzegawcze. Sytuacja się stabilizuje. Ze względu na opady deszczu i spływ wód roztopowych, również z Ukrainy, stale monitorujemy rozwój wydarzeń.

Opady deszczu i spływ wód roztopowych powodują wzrosty stanów wód, szczególnie na południu Polski.  Lokalnie są możliwe gwałtowne wzrosty stanu wód – głównie na dopływach w dorzeczu Wisły w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim oraz na dopływach w dorzeczu Odry w woj. dolnośląskim i wielkopolskim oraz przekroczenia stanów ostrzegawczych. Pracownicy Wód Polskich są obecni w terenie i monitorują sytuację na rzekach i obiektach hydrotechnicznych.

Według IMGW-PIB stany wód w dorzeczu Wisły i Odry układają się w strefie wody wysokiej i lokalnie średniej, zjawiska lodowe nie występują. Stany alarmowe zostały zanotowane na  2 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły (maksymalnie o 12 cm na stacji Brynica na rzece Brynica) oraz 10 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry (maksymalnie o 32 cm na stacji Korzeńsko na rzece Orla).

Stany wody w dorzeczach rzek Przymorza, Pregoły i Niemna układają się w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej. Poziom wody na stacjach morskich układa się w strefie wody wysokiej. W dniu 05.02.2024 r. o godzinie 7.00 Stan ostrzegawczy został zanotowany na:

  • 46 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły;

  • 32 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry;

  • 2 stacjach w dorzeczu rzek Przymorza;

  • 5 stacjach hydrologicznych morskich;

  • 2 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Dunajcu i Łaby.